192 colonne had dus in de minst gezonde streek te opereeren, in tegen stelling met de andere colonnes, welke in dat opzicht in betere om standigheden verkeerden. Eene nadeelige omstandigheid was echter dat men midden in den regentijd was (OctoberMaart); de minder gunstige gevolgen daarvan deden zich vooral gevoelen ten opzichte van de bruikbaarheid dei- wegen, niet het minst in Natal zelf; ook kon met het oog daarop van bivakkeeren geen sprake zijn, zoodat bij den trein een kolossaal tent-materieel moest meegevoerd worden. Hoewel niet kan gezegd worden dat men er geheel in geslaagd was op de hoogte te komen van den aard en de beteekenis van den te verwachten tegenstand, zoo hadden toch de in het werk gestelde nasporingen bevredigende resultaten opgeleverddie resultaten waren aan alle officieren, die bestemd waren om te velde te trekken, mee gedeeld in een memorandum, dat betreffende het Zulu-leger o. m. de volgende aanteekeningen bevatte: „In het Zulu-leger, dat men kan stellen op eene sterkte van 40 a 50000 man, zijn ingelijfd alle mannelijke ingezetenen, in staat om de wapens te dragen. De inlijving geschiedt op de volgende wijze Yan tijd tot tijd nl., na een tijdsverloop, afwisselende tusschen twee en vijf jaren, wordt een regiment gevormd uit alle jongelingen, die gedu rende dat tijdsverloop den leeftijd van 14 of 15 jaar hebben bereikt. Een jaar daarna wordt aan dat regiment een kraal aangewezen, waar het hoofdkwartier gevestigd wordt. Het gebeurt ook dat die jongelingen ge voegd worden bij een reeds bestaand regiment. Meestal echter bouwt zich zulk een jong regiment zijn eigen kraal. Na eenige jaren voegt men zulk een regiment bij een ander of wordt het over andere korpsen verdeeld, ten einde daarbij in de leer te gaan en geleidelijk de plaats daarvan in te nemen. Op die wijze worden regimenten gevormd, welker effectief somtijds verscheidene duizenden bedraagt en wordt het leger bij toeneming van de bevolking stelselmatig uitgebreid; het telt thans 14 korpsen of regi menten, die elk hun eigen militaire kraal hebben. Alle leeftijden, van den hoogsten tot den laagsten, zijn in die korpsen vertegenwoordigd en de gehuwden onderscheiden zich door een eigenaar- digen ringvormigen haardos.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 203