197 geven wenk is ook voor ons alleszins de ernstigste behartiging waard. Hoe dat echter ook zij en welke oorzaken daartoe geleid hebben, zooveel is zeker dat het Zulu-leger voor de Engelschen een tegen partij was van veel beteekenis, dat het in geheel Zuid-Afrika een geduchten naam had en zeker niet dan na hevigen tegenstand on schadelijk zou kunnen gemaakt worden. Gedurende de periode, die nog moest verloopen, voordat Cetywayo's antwoord op het gestelde ultimatum kon ontvangen worden, werden, zoo spoedig de beschikbare transportmiddelen en de toestand der wegen toelieten, de noodige voorraden op de bepaalde depotplaatsen bijeenge bracht die depots waren voor de eerste (rechter-) colonne Stanger en fort Pearson, voor de derde (centrum-) colonne Greytown, Ladismith en Helpmekaar en voor de vierde (linker-) colonne Newcastle en Utrecht, terwijl te Durban en Pietermaritzburg hoofddepots gevestigd waren. De weg van Greytown naar Helpmekaar werd in gewone omstan digheden niet gebruikt, zoodat hij eerst met veel moeite en door het maken van ponten in twee rivieren voor het vervoer geschikt gemaakt moesc wordenzware regens maakten echter herhaaldelijk het gebruik tijdelijk onmogelijk, In het gebrek aan cavalerie bij de verschillende colonnes werd zoo goed mogelijk voorzien door de toevoeging van bereden vrijwilli gers en van twee eskadrons bereden infanterie, welke laatste reeds in den vorigen Kaffir-oorlog goede diensten hadden bewezen. Deze bereden infanterie was gevormd uit officieren en minderen van de onderschei dene infanteriekorpsen in het commaudement aanwezig, bereden gemaakt met in Zuid-Afrika aangekochte paarden, voorzien van mo del cavaleriezadelsoorspronkelijk waren de minderen bewapend met model-geweer van bajonet voorzien, doch later kregen zij de Swinburn-Martini-karabijn en een bowie-mes, dat aan de tromp kon bevestigd worden; nog later kreeg het 2e eskadron sabels. In de eerste dagen van Januari begon de uit Engeland gevraagde troepenversterking aan te komen en konden dus de laatste voor de samenstelling der verschillende colonnes noodige troependeelen naar hunne bestemming worden gedirigeerdde maatregelen waren ech ter wijselijk zoodanig getroffen, dat een der verwacht wordende in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 208