langzamerhand scheen ook bij hem de lust tot bloedvergieten de bovenhand te krijgen en daar hij wegens gebrek aan stof Diet als zijn voorganger naar hartelust onder andere stammen kon moorden, moest hij in eigen kring bevrediging zijner lage neigingen zoeken. Zoo geniaal en grootsch zijn voorganger daarbij te werk ging, zoo arglistig waren de praktijken van Dingan; de eerste had zich om ringd van mannen van talent en geestkracht, die tot zijne talrijke overwinningen veel hadden bijgedragen, doch deze waren langzamer hand het slachtoffer van Dingans moordzucht gewordenooggetuigen verzekeren dat hij bij zijn eigen kraal gemiddeld 14 menschen per week liet ombrengen; een reiziger, die hem in 1834 bezocht, zag bij zijn bezoek de lijken van 14 zijner eigen vrouwen, die hij den hals had laten afsnijden, omdat zij hem verveeld hadden. Inmiddels hadden zich sedert 1824 eenige Engelschen met han dels- en landbouwdoeleinden, zonder bemoeienis der regeering van de Kaap, gevestigd te Port Natal, de haven der tegenwoordige kolonie van Natal, op de plaats waar thans Durban ligt; het omliggende land was hun afgestaan door Tshaka, met wien zij evenals met Dingan nu en dan in uiterlijk vriendschappelijke aanraking kwamen, ofschoon zij enkele malen gedwongen waren een krijgstocht der Zulu's mede te maken en zich nimmer geheel veilig achtten, vooral omdat vele Inlanders, die de wreede verdrukking van Dingan ontvloden, bij hen een schuilplaats kwamen zoeken. In het jaar 1834 werd Natal bezocht door eenige Nederlandsche emigranten uit de Kaap, welke niet langer onder het Engelsche bestuur willende leven met have, goed en huisgezin het land had den verlaten en zich thans van de mogelijkheid eener vestiging in Natal kwamen overtuigen. Het onderzoek viel gunstig uit en na Port Natal bezocht te hebben, alwaar zij door de Engelsche neder zetting, die zich intusschen langzamerhand had uitgebreid, goed ontvangen werden, keerden zij terug om verslag van hunne zending te doen. Middelerwijl was door de Engelsche kolonie de grond gelegd voor de latere stad Durban, het aantal Inlanders, die aldaar en in Natal een toevlucht hadden gezocht, belangrijk toegenomen en hadden zich met toestemming van Dingan een zestal Amerikaansche zendelingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 20