200 trein van 1507 ossen, 49 paarden, 67 muildieren, 220 wagens en 82 karren. De linkercolonne eindelijk was den 6en Januari de Bloedrivier reeds overgetrokken, verzameld in een kamp (1) te Bemba's Kop (2) en stond onder commando van den kolonel der infanterie Wood; zij telde de volgende troependeelen 13° regiment infanterie le bataljon (8 compagnieën), 90° (8 compagnieën), één batterij artillerie (zes 7 ®ers en 2 vuurpijltoestellen), 1 bataljon Wood's hulptroepen, lichte grensruiters. De sterkte dezer colonne bedroeg staven en diensten25 infanterie1502 artillerie108 cavalerie208 hulptroepen387 geleiders, drijvers en voorloopers48 Totaal2278 officieren en minderen met een trein van 260 ossen, 20 paarden, 123 muildieren, 41 wagens en 5 karren. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, had men, tengevolge van de gebeurtenissen in het N. O. van de Transvaal en later ook van den toestand in de Transvaal zelf, er van moeten afzien de 5e (oorspronke lijk linker-) colonne op de in. het operatieplan ontwikkelde wijze aan den inval in Zululand te doen deelnemendie colonne, onder het bevel van den kolonel der infanterie Rowlands, heeft echter door hare opstelling aan en dicht bij de grens krachtig bijgedragen tot beveiliging van de basis en de grens en dus indirect aan de (1) Daar bij het Engelsche leger te velde altijd tent-materieel wordt meegevoerd om den troep tegen weer en wind te beschutten, zou het met het oog op onze terminologie beter zijn te spreken van een tentbivak; het komt mij evenwel het best voor het Engelsche woord voor de zaak, welke het hier geldt, te behouden. (2) Het woord „Kop" of „Koppie" wordt in Zuid-Afrika gebezigd voor een alleen staanden top of berg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 211