203 minderdenvijand, tegen wien de Hollandsehe (later Transvaalsche) Boeren in 1838 waren opgetrokken met eene colonne van 464 man en dien zij eene bloedige nederlaag hadden toegebracht. Den 22en December 1878 waren reeds, voor het geval dat aan de in het ultimatum gestelde eischen niet voldaan werd, aan de onderscheidene colonnecommaudanten de uoodige instructies gegeven, in substantie neerkomende op het volgende: Rechtercolonne. Deze colonne gaat de Tugela bij hare monding over, eene bezetting van de marine- landingsdivisie achterlatende in fort Pearson, dat het overgangspunt en den vijandelijken oever beheerscht; het eerste object is vervolgens het zendingsstation Ekowe, ongeveer 60 kilometers van het overgangspunt verwijderd, ten einde daar of op een meer geschikt punt in de nabijheid een vooruitgeschoven depot op te richten en dit goed te versterken. De 2e colonne (kolonel Durnford van de genie) is ondergeschikt aan de le colonne, maar handelt afzonderlijk; de commandant zendt zijne rapporten aan dien der rechtercolonne. Zoodra het eerste object bereikt en een versterkt depot aldaar is aangelegd, richt de colonne haren mafsch op Kwamagwasa; de Umhlatoozi-rivier mag echter niet worden overschreden, voordat het bekend is, dat de centrum-colonne eveneens aan de boven Umhla toozi-rivier gekomen is en de linkercolonne den Inhlazatze-berg bereikt heeft. Oorspronkelijke 2e colonne. Deze colonne blijft op den rechter Tugela-oever in den omtrek van Middle drift, totdat bevel tot voorwaarts rukken gegeven wordt, als wanneer zij één bataljon naar fort Pearson detacheert. Daar wegens den aanhoudenden hoogen waterstand in de Tugela het overgaan dier rivier elders dan bij den mond zeer bezwaarlijk zal zijn, zal ook deze colonne aldaar overgaan, doch niet voordat het bericht ontvangen wordt, dat de le colonne haar eerste object bereikt heeft en nadat zekerheid is verkregen dat geen vijandelijke macht van beteekenis zich ophoudt tusschen Middle drift en het zendingsatation Entumeni, werwaarts deze colonne zich zal begeven. Vandaar moet verbinding gezocht worden met de centrum-colonne aan de Umhlatoozi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 214