205 Bij het verder voorwaarts rukken moet een versterkt depot aan gelegd worden bij het ontmoetingspunt van den weg van Utrecht naar Ulundi met den weg die van Rorke's drift in Noordelijke richting gaat, vanwaar verder moet getracht worden den Inhlazatze-berg te bereiken, welke positie gemakkelijk versterkt en door eene kleine macht bezet kan blijven. Als laatste acte van de geheele voorbereiding bleef nu nog slechts over het afleggen van eene openlijke verklaring, waarin de redenen, waarom men tot den oorlog overging, werden uiteengezet en waaruit natuurlijk moest blijken, dat de schuld van den oorlog geheel was aan den kant der aangevallen partij en de aanvaller daartoe uit nooddwang en niet dan onder het storten van tranen overging. Zooals reeds vroeger werd opgemerkt, kan men bij gelegenheden als deze met de ware reden voor den oorlog, hoe verklaarbaar die van het Engelsche standpunt ook was, niet wel voor den dag komen. Zeker om met de vereischte verklaring niet te laat te komen (de ui terste termijn voor het voldoen aan de bij het ultimatum gestelde eischen was gesteld op 10 Januari 1879) werd door den Regeeringscommissaris reeds den 4™ Januari de volgende proclamatie uitgevaardigd: Pietermaritzburg, Natal. 4 Januari 1879. Tegen het einde van Juli 1.1. werd een inval gedaan in Natal door twee talrijke gewapende benden, volgelingen van het Zulu-koofd Sirayo, aangevoerd door drie zonen en een broeder van dat hoofd, die zich gewapenderhand meester maakten van twee gevluchte vrouwen. Deze werden over de grens naar Zululand gevoerd en daar, naar vernomen werd, vermoord. Deze twee op zich zelf staande gewelddadige vergrijpen werden den len en den 16en Augustus d.a.v. telkens door afgezanten van den luitenant-gouverneur van Natal ter kennis van Cetywayo gebrachten hem de noodige verklaring en herstel van grieven gevraagd door het uitleveren der overtreders, ten einde voor het bevoegde koloniaal gerechts hof terecht te staan, welke eisch later werd herhaald. In plaats van aan die rechtmatige vordering te voldoen, antwoordde Cetywayo door de gepleegde gewelddadigheden verschoonend als bal dadigheden voor te stellen en eene som gelds aan te bieden als boete voor de schending van Britsch grondgebied. Dit aanbod werd van de hand gewezen en de eisch herhaald, doch niet ingewilligd, waarop den ll011 December andermaal, ditmaal uit Dl. I, 1891. 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 216