10 met hunne huisgezinnen gevestigd in Natal en Zululand; één hun ner Owen genaamd zelfs in de verblijfplaats des konings. In het begin van October 1837 kwam het eerste gedeelte der Nederlandsche Kaapsche emigranten onder aanvoering van Pieter Retief in Natal om de vestiging hunner land- en lotgenooten voor te bereiden en de toestemming tot hunne toelating te erlangen van Dingan, die ais heer van het land beschouwd werd; den 19en October kwamen zij te Port Natal, alwaar zij door de ongeveer 30 Eu ropeanen sterke Engelsche kolonie hartelijk werden ontvangen en in hun voornemen tot vestiging in hunne nabijheid zeer werdeü gesteund onder toezegging van hulp, zooveel in hun vermogen was. Onmid dellijk werd dan ook bericht gezonden aan Dingan, om van het be staande voornemen en een aanstaand bezoek kennis te geven. Den 27en October vertrok het gezelschap naar Umkungunhlovu, de verblijfplaats van Dingan, vergezeld van twee Engelschen als gids en tolk. De ontvangst was zeer vriendschappelijk; de koning zeide de voor- deelen der voorgenomen vestiging in te zien, genegen te zijn het verzoek in te willigen en beloofde binnen eenige dagen zijne beslis sing mede te deelen. Ter eere van de bezoekers werden eenige feesten gegeven, bij een van welke eene zeer eigenaardige voorstel ling werd gegeven, bestaande in het met de meeste eenheid en juist heid uitvoeren van een aantal bewegingen door de manschappen van een regiment met een twééhonderdtal ossen, alle van dezelfde kleur; eenig vee dat vroeger aan de emigranten had toebehoord, doch hun door een anderen stam was ontroofd, gaf de koning hun terug. Den 8en November keerde Retief en zijne reisgenooten terug met de schriftelijke toestemming tot vestiging in Natal onder voorwaar de, dat zij de daders zouden opsporen van een veediefstal onlangs ten nadeele van de Zulu's gepleegd en de geroofde eigendommen aan de wettige eigenaars zouden teruggeven. Door toevallige omstandigheden was het aan de emigranten be kend, waar de daders van den diefstal moesten gezocht worden, zoo dat de gestelde voorwaarde zonder bezwaar kon wordeu aangenomen door geschikte maatregelen gelukte het dan ook spoedig de 700 ge stolen runderen terug te krijgen; de emigranten begonnen nu over

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 21