211 deze hoeveelheden mocht drinken. Gedurende de rust bleek het, dat een der soldaten zich aan de arak bedronken had. Krieger liet hem 50 rietslagen toedienen met het heilzame gevolg, dat niemand zich meer aan deze overtreding schuldig maakte. Hoever zou eene Europeesche compagnie van don tegenwoordigen tijd kunnen marcheeren vóór en aleer de jenever uit de veldflesschen zou verdwenen zijn? Het feit, dat men het uoodig acht bij het uitgeven van een oorlam in een garnizoen een luitenant tegenwoordig te doen zijn, geeft voldoende antwoord op deze laatste vraag. Hoe weiuig rekening met de practische zijde van een vraagstuk gehouden wordt bij het uitvaardigen van voorschriften loeren ons o. a. de laatste veranderingen in het Reglement van Krijgstucht. Hierbij werd bepaald dat een soldaat in de boeien niet meer krom mag worden gesloten. Waarom dan niet liever de geheele sluiting in de boeien afgeschaft als eene lastige en nuttelooze formaliteit? En waar men niet om gedacht heeft, is om het volgende. Het R. v. K. bepaalt zeer terecht dat men bij het opleggen van straffen onderscheid zal maken tusschen hen, welke zelden misslagen begaan en hen, die zich dikwijls daaraan schuldig maken, en dat men bovendien een trapsgewijze verzwaring moet in acht nemen Volgens dit reglement is de rangschikking in zwaarte van provoost en cachot 14 dagen provoost a/d w/r en gesloten, 8 cachot Toen het Reglement werd afgekondigd, en een halve eeuw later ook nog, verstond men in Nederland onder de benaming cachot of gat een cel onder den grond en zelf heb ik er te Geertruidenberg gezien, waar het op regenachtige dagen zoo donker was, dat men verstandig deed een lantaarn mede te nemen, als men er heen moest. Eene opsluiting in zulk een gat voor den tijd van acht dagen is dus veel zwaarder straf dan 14 dagen provoost in eene groote arrestanten kamer, waar de gestrafte den tijd doorbrengt in gezelschap van an dere kameraden. Bij de laatste veranderingen is bepaald, dat de straf van provoost of cachot zooveel mogelijk in eenzame opsluiting moet worden onder gaan en dit geschiedt in Indië dan ook. Of de man gestraft wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 222