217 sterd voor de schepen en vaartuigen bij den dienst der Bataviasche Havenwerken en zich niet op den bepaalden tijd aan boord bevonden of zich verwijderden vóór den afloop der verbintenis en zonder ver gunning van den schipper, zouden worden gestraft met ten arbeidstelling aan de publieke werken voor den kost zon der loon van 3 dagen tot 3 maanden, wanneer zij geen handgeld of geen voorschot op te verdienen gage hadden genoten, en eveneens wanneer zij het genoten voorschot hadden aangezuiverd met dwangarbeid buiten den ketting van ten minste twee maanden en ten hoogste twee jaar en eene geldboete van 10 tot 150, indien zij handgeld of voorschot op te verdienen gage hadden ontvangen en dit nog niet was aangezuiverd. Het doel, om zich wederrechtelijk ten koste van den werkgever te verrijken, is hier buiten haakjes gebracht. Nu wil ik gaarne aannemen, dat men op juridische gronden kan aantoonen, dat de Inlanders, die bij het werk aan de Bataviasche Havenwerken op een paar modderschuiten werden geplaatst of er mede werden overgezet, schepelingen moeten worden genoemd, en dat hier geen sprake mag zijn van werkgeven, doch van aanmonsteren, voor den leek is de verhouding tusschen een particulier en zijn be diende dezelfde als tusschen de Regeering en de koelies te Tandjong Priok. En als mijne meening aarzel ik niet te kennen te geven, dat men zich over art. 17 C. W. niet ongerust behoeft te maken, zoolang het gemeene strafrecht eene soortgelijke rechtsbedeeling in het leven roept. Het leerstuk betreffende strafbare poging heeft ook eene bedenke lijke zijde. Het Wetboek van Strafrecht zegt dienaangaande: „Elke door uiterlijk bedrijf gebleken en door een begin van uitvoering „gevolgde poging tot misdrijf, waarop een zwaardere straf is gesteld „dangevangenisnje^ )j00r toevallige of van des daders „wil onafhankelijke omstandigheden weerhouden zijnde, of hare uit werking gemist hebbende, wordt gestraft met de straf volgende op die, „welke tegen het misdrijf zelf is bedreigd. „De bepaling is niet toepasselijk op bedreigde geldboeten en bijkomende „straffen, welke op poging evenals op de daad zelve, worden toegepast. „Poging tot overtreding van reglementen en keureu van politie is niet „strafbaar". 77 dwangarbeid b. d. ketting

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 228