IETS OVER OPTISCHE TELEGRAPHIC. Met eene plaat) Inleiding. Onder optisch telegrapheeren verstaat men het wisselen van seinen, die eene vooraf afgesproken beteekenis hebben, tot het doen van mededeelingeu over en weer tusschen punten, die zoodanig gelegen zijn, dat het wisselen van schriftelijke berichten, hetzij door niet of moeielijk te passeeren terreinvoorwerpenbelemmerd of totaal belet wordt, of wel door de nabijheid van den vijand voor de overbrengers der berichten gevaarlijk kan zijn. Is de afstand tusschen de bedoelde punten zoo belangrijk, dat de gewone wijze van correspondeeren te veel tijd zoude vorderen, en dat geluidsignalen niet meer duidelijk gehoord zouden worden, dan zal ook in die gevallen het bezit van eene optische telegraaf-gemeen- schap van groot nut blijken. Het spreekt wel van zelf, dat zoodanige gemeenschap alleen dan noodig kan worden geacht, wanneer niet door de electrische telegraaf, of wol door de telephoon, op oneindig vlugger en nauwkeuriger wijze in de behoefte kan worden voorzien. Immers eene optische telegraaf verbinding is in hooge mate van de weersgesteldheid afhankelijk, zoo zelfs dat bij nevel, heiige lucht, regen, enz. het wisselen van seinen dikwijls totaal onmogelijk wordt. Zooals bekend kan zijn, werd kort geleden bij het korps Genie troepen eene (electrische) telegraaf-brigade opgericht. Deze is echter door hare geringe sterkte (12 man) te zwak, om bij alle expeditiën te kunnen optreden. Zij zal dan ook alleen of althans voorna melijk hare diensten kunnen bewijzen bij de excursiën op grooter schaal; bij kleine zal men zich op eene andere wijze, met name door middel van optische telegraphie, moeten behelpen. Nu behoort het daarstellen van zoodanige optische telegraaf-ver- binding eigenaardig tot de taak der Genietroepen, die daarin dan ook geoefend worden. Ongelukkigerwijze is echter dit korps veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 238