w z 228 te zwak voor de behoeften van een leger, dat, als het Indische, altijd voor een gedeelte te velde is, zoodat niet bij alle kleine expe- ditiën genietroepen kunnen worden medegegeven; en zelfs al kon dit geschieden, dan nog zal men daarvan niet altijd manschappen kunnen missen voor het seinen, daar de sterkre van het bij de expeditionnaire colonne ingedeelde detachement technische troepen in den regel geene versnippering van krachten zal toelaten, zonder dat de van die troe pen gevergde technische arbeid daardoor schade ondervindt. Voor het Indisch leger in het bijzonder is dus eenige kennis van optische telegraphie o. i. voor alle wapens van groot belang, en het is met het oog hierop, dat wij hier in het kort willen aangeven, hoe men zich op zeer eenvoudige wijze en met primitieve hulpmiddelen gemakkelijk kau redden. Nu besraat er eene ruime keuze tusschen verschillende stelsels van optische telegraphie; die keuze dient echter geleid te worden door den eisch, dat het toe te passen stelsel zoo eenvoudig mogelijk zij. Aan dezen eisch wordt ruimschoots voldaan, door het seinsysteem van den luitenant ter zee le klasse Vreede. Dit stelsel is inderdaad zoo eenvoudig, dat men er eiken weinig ont wikkelden soldaat, die eene gewone dosis gezond verstand heeft en lezen en schrijven kan, in zeer korten tijd in kan inwijden, terwijl er bijna niets aan te onthouden valt en vergissingen slechts weinig voorkomen. 1. Basis van het Vreede-steesel. Bij dit stelsel wordt gebruik gemaakt van nevenstaand letterschema. Zooals men ziet komen daarin alle letters van het alphabet voor behalve de I en de X. Dit kan echter voor het doel in de practijk geen bezwaar opleveren, daar de X weinig voorkomt, en in de enkele gevallen waarin zij noodig is, gevoegelijk vervangen kan wor den door K en S, terwijl voor de I gerust de J kan gebruikt wor den. Misverstand kan dit niet 12 3 4 A E 0 U B C D F G II J K L M N P Q R S T Y Y

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 239