229 veroorzaken, daar men bij het ontvangen van een bericht, waarin bijv. het woord artjllerje voorkomt, hiervoor wel moeielijk iets auderB zal kunnen lezen dan artilleriewanneer men vooraf weet dat de I en de J op dezelfde wijze worden overgeseind. Om eene letter over te seinen, wordt op de eene of andere wijze waarover later aangeduid het nummer der verticale en dat der horizontale rij, waarin de bedoelde letter gelegen is. Doet bijv. de seingever weten, dat de door hem bedoelde letter in de 2° verticale en de 3e horizontale rij ligt, dan is die letter de Q. Yoor het aanduiden van de nummers der horizontale en verticale rijen, heeft de Heer Vreede verschillende methoden aangegeven, zoowel voor het seineu tusschen vaste stations, als voor de communicatie tus- schen telkens van plaats veranderende punten. Yoor het seinen tusschen niet vaste punten zullen wij alleen de eenvoudigste en in de praotijk o. i. meest bruikbare van de door den Heer Vreede voorgestelde methoden vermelden, tevens voegen wij daarbij eene opgave en beschrijving van het materieel, dat bij de toe passing van die methode gebruikt kan worden en verder nog eenige details, die bij het seinen te pas komen. Yoor het telegrapheeren tusschen vaste stations hebben wij getracht eene eenvoudigere en snellere methode, doch met toepassing van hetzelfde letterschema, te vinden, waarvoor wij een nieuwen seintoestel ontwierpen, die in 4 wordt beschreven. 2. Het seinen tusschen niet vaste punten. A. Bij dag. Bij het seinen over dag maakt men gebruik van vlaggen, die heen en weer gezwaaid worden en naar gelang van den afstand, waarop de seinen gewisseld moeten worden, in grootte varieeren van af 0.5 M. tot 2 M. in het vierkant. De kleur der vlaggen, die in het ge heel geen invloed uitoefent op de beteekenis der seinen, hangt af van den achtergrond achter den seingever. Is die achtergrond donker, dan bezigt men witte of halfwit-halfroode vlaggenterwijl bij een lich ten achtergrond zwarte of althans donker gekleurde vlaggen ge bruikt behooren te worden. De vlaggen worden bevestigd aan stokken van (naarmate van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 240