230 grootte der vlaggen) 2—3,5 M. lengte; deze bevestiging heefc plaats hetzij door opspijkering, dan wel door de vlag, door middel Van een daar aan vastgenaaid stuk touw, aan den stok vast te binden. Tegen het dikwijls voorkomend opstroopen van dit touw langs den stok gedu rende het zwaaien, is het gewenscht om in den stok, ter plaatse van het boven- en van het ondereinde der vlag, pennetjes te slaan, die voorzien zijn van een oog of ring, waar de uiteinden van het touw doorheen gehaald worden. De stokken maakt men van hout of wel, wat nog beter is, men bezigt daarvoor dunne taaie bamboe, die minder breekbaar en daar enboven lichter is. Heeft men geene vlaggen als de zooeven beschrevene ter zijner beschikking, dan kan men zich behelpen met het een of ander klee- dingst.uk of eenig ander voorwerp, dat aan een stok gebonden wordt, want, niet alleen de kleur, maar ook de gedaante der seinmiddelen doet niets ter zake, daar de beteekenis der seinen alleen afhangt van de wijze van beweging dier seinmiddelen. De letters worden als volgt overgeseind. De seingever staat met zijn gelaat naar den seinontvanger ge keerd en houdt den stok van de vlag met het ondereinde in de linkerhand. Met de rechterhand houdt hij den stok ter hoogte van den linkerschouder; de vlag bevindt zich dan in den ruststand. Met diezelfde hand maakt hij slagen naar rechts en naar links, daarbij zorgende dat de vlag steeds goed uitwaait, hetgeen hij gedaan kan krijgen, door den stok, iets voorover hellende, zoodanig te bewegen dat het bovenste uiteinde eene oo vormige lijn beschrijft. Door het aantal slagen naar rechts geeft men aanhet nummer van de verticale rij en door het aantal slagen naar links, dat van de horizontale rij, waarin zich de te seinen letter bevindt; de slagen naar links worden altijd het eerst gemaakt. De letter L bijv. wordt overgeseind, door eerst twee slagen naar links en onmiddellijk daarnazonder op te houdendrie slagen naar rechts te doen. De overgang van de eene richting in de andere mag daarom niet met eene tusschenpooze geschieden, omdat men daardoor verwarring zoude doen ontstaan. Immers doet men eerst 2 slagen links, en eerst na een poosje wachten 3 slagen rechts, dan zoude men (zie

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 241