231 letterscherna) twee afzonderlijke letters geseind hebben, nl. dellen de O. De letters worden dus overgeseind door slagen rechts en linksde letters Bif, N en T echter worden door resp. 1, 2, 3 en 4 sla gen links alléénde A, E, O en U door resp. 1, 2, 3 en 4 slagen rechts alléén aangeduid. Het overseinen van een geheel bericht geschiedt nu als volgt: De seingever begint met de aandacht van dengene, met wien hij telegrapheeren wil, te trekken, door onophoudelijk met de vlag naar links en naar rechts te slaan 'oproepingsseintotdat de seinont- vanger dit opmerkt en zulks doet kennen door met zijn vlag dezelfde beweging uit te voeren. (1) Daarop seint de seingever de letter D (1 slag links, 2 slagen rechts). Dit dient om den seinontvanger te doen zien, waar de rechter- en waar de linkerzijde van den seingever isde seinontvangerdie weet dat hij na het oproepingssein de letter D moet verwachten, weet dandat de rechterzijde van den seingever zich aan den kant van de tivee slagen bevindt. Na het seinen van de letter D begint de seingever letter voor letter over te seinen, daarbij na elke letter een paar seconden wachtende. Is een woord geheel overgeseind, dan maakt hij met de vlag een zg. dubbelen slag (seinwoord uit), d. w. z. hij zwaait met de vlag eerst naar rechts en terstond daarna zonder op te houden naar links (dus het omgekeerde van het sein voor de letter C), hetgeen door den seinontvanger wordt herhaald ten teeken dat hij het woord geheel begrepen heeft. Is het geheele bericht uit, dan worden na het laatste woord twee dubbele slagen gemaakt; ook dit sein wordt door den seinontvanger herhaald, als hij het geheele bericht goed begrepen heeft. Bemerkt de seingever onder het seinen dat hij zich vergist heeft, dan seint hij foutdoor eenige (doch meer dan 4) slagen achter elkaar naar links of naar rechts te doen. De seinontvanger herhaalt dit sein, waarna de fout door den seingever verbeterd wordt, door het geheele woord, waarmede hij bezig was te seinen, weer opnieuw te telegrapheeren. (1) Zeer gewenscht is het, als beide partijen voorzien zijn van een spiegeltje, dat men in de zon doet flikkeren. De plaats van de beide seinende partijen valt daardoor spoedig in het oog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 242