- 234 Een der lantaarns wordt weder als voetlicht gebruikt. Vóór de tweede (d. i. aan de naar den seingever toegekeerde zijde) houdt men een of ander voorwerp, dat het licht geheel onderschept. "Wil men nu bijv. de letter P overseinen, dan ontbloot men het licht driemaal gedurende langere» tijd (3 schijnselsen onmiddellijk daarna eenmaal gedurende korten tijd (1 flikkering Het oproepen geschiedt door meer dan 4 schijnsels; het sein: fout bestaat in een aanhoudend geflikker, totdat de seinontvanger zulks herhaalt. In plaats van den dubbelen slag bij het seinen met vlaggen, komt hier het overeenkomstige sein 1 flikkering1 schijnsel d. i. weer het omgekeerde van het sein voor de letter C. 3. Het seinen tüsschen vaste stations. Met vaste stations worden bedoeld zoodanige punten, die gedurende een zekeren tijd geoccupeerd blijven. Uit den aard der zaak zal men hier over meer tijd, en allicht ook over eenig materiaal kunnen beschikken, zoodat men meestal in staat zal zijn een sein-niast of -stelling te vervaardi gen, waarmede het seinen gemakkelijker, vlugger en minder ver moeiend kan geschieden, dan op de hiervoren reeds beschreven wijzen. Van zoodanige toestellen heeft de Heer Vreedeer in verschillende gedaanten en inrichtingen voorgesteld. Zonder in het minst aan de verdiensten van den uitvinder te kort te willen doen, vermeenen wij van oordeel te mogen wezen, dat die toestellen nog niet zoo een voudig en gemakkelijk te bedienen zijn, als men wel zoude mogen wenschen. Dit heeft ons dan ook aanleiding gegeven tot het ont werpen van twee nieuwe toestellen (waarvan één met schijven en de andere met armen of wijzerswaarmede o. i. het seinen gemak kelijker en vlugger geschiedt en die er daardoor wellicht toe zullen kunnen bijdragen om het seiusysteem Vreede algemeen ingang te doen vinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 245