237 onderlinge afstand daarvan en die tusschen de lussen in hetzelfde ophaaltouw, hangen af van den afstand, waarop geseind moet worden. Is deze afstand zoo groot dat de schijven te groot en zoover uit elkaar moeten komen, dat de dwarsarmen te lang zouden moeten worden, dan bezigt men behalve den middenpaal, nog twee andere aan de uiteinden der dwarsarmen. Men krijgt dan een rechthoekig raam van twee horizontale armen en drie verticale stijlen. Deze toestel is natuurlijk niet draaibaar, wat trouwens meestal niet noodig is. 5. Wijze van seinen met den seintoestel met schijven. A. Bij dag. De schijven worden in gedachten genummerd van 1 tot en met 4. Schijf N°. 1 is die, welke voor den seinontvanger het meest links hangt; om haar duidelijk te markeeren, kan men haar desnoods wat grooter maken dan de 3 andere. De rijen van het letterschema worden aangeduid door opgaande bewegingen van de schijven voor de verticale, en door dalende voor de horizontale rijen. De letter W 'bijv. wordt overgeseind dooi de 2e schijf naar boven en de 4° naar beneden te doen gaan. Beide bewegingen geschieden gelijktijdig^ zoodat elke letter in eens geseind wordt. De ophaaltouwen worden met de lussen of ringen in de pennen van het kapstokje gehangen. De letters B, H, N en T worden aangegeven door daling van resp. de le, 2e, 3° en 4e schijf alleenterwijl de letters A, E, O en U door rijzing van de 1% 2e? 3e of 4e schijf alleen worden overgeseind. Met de letters C, K, R en Z, die in gelijktallige rijen staan, wordt het geval anders. Wil men bijv. de letter R seinen, dan wordt de 3e schijf eerst naar boven gehaald; kort daarna laat men haar door den ruststand heen in eens tot in den ondersten stand dalen, waar na zij weer in den ruststand terugkeert. Yergissing kan hierdoor niet ontstaan, wanneer men maar steeds in het oog houdt, dat elke letter van uit den ruststand begint en eerst afgeseind is, als de schijf (schijven) weer in den ruststand is (zijn) teruggekomen. Het oproepen geschiedt door de le en 4e schijf gelijktijdig omhoog Dl. I, 1891. 1G

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 248