238 te halen; dit sein wordt door den seinontvanger herhaald. Het sei nen neemt daarop een aanvang; de letter D behoeft in het algemeen niet te worden geseind; alleen bij het seinen met verscheidene stations gelijktijdig kan het aangeven van de 1) noodig zijn. Na elk woord wordt het oproepingsteeken door den seingever vertoond, wat door den seinontvanger wordt herhaald, als hij het woord goed heeft opgenomen. Is het geheele bericht uit, dan duidt de seingever dit aan, door de le en 4C schijf gelijktijdig in den ondersten stand te doen dalen, wat eveneens door den seinontvanger wordt herhaald, ten teeken dat hij het geheele bericht begrepen heeft. Het sein: fout bestaat in het herhaaldelijk op en neer doen gaan van ééne willekeurige schijf. Overigens is de wijze van seinen dezelfde als die bij het telegra- pheeren door middel van vlaggen. "VVat in 2 A gezegd werd over cijfers en leesteekens, gaat ook hier door. De verkorte seinen in het slot van §2/1 kunnen eveneens, vooi zoover ze ook voor het seinen met schijven te pas komen, gebezigd worden; alleen dient men er nog twee seinen bij te voegen, nl. Yertoon Lichte SchijvenL S. Yertoon Donkere SchijvenD S. Het seinen geschiedt zoo mogelijk door twee personen, waarvan elk twee ophaaltouwen te bedienen krijgtdesnoods is echter ook één persoon voldoende. B. Des nachts. Het seinen bij nacht geschiedt op geheel dezelfde wijze als over da»- de lantaarns worden onder aan de schijven gehangen. 6. Beschrijving en gebruik van den seintoestel met armen. Deze toestel, in fig. 2 schematisch voorgesteld, bestaat uit een draaibaren paal met horizontalen dwarsarm en van klimklossen voor zien (vgl. 4). Aan den paal worden 4 armen of wijzers draaibaar bevestigd; deze kunnen gemaakt worden op dezelfde wijze en van O

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 249