239 dezelfde materialen als de in 4 beschrevene schijven, en kunnen onder een hoek (liefst 45°) naar boven of naar beneden wijzen. Het ophalen geschiedt door middel van touwen, die aan de wijzers bevestigd worden en door aan den dwarsarm hangende katrollen loopende onder einden der touwen worden met lussen of ringen aan do pennen van een kapstokje gehaakt (vgl. 4). Bevinden zich de touwen met de middelste lussen aan de pennen, dan zijn de wijzers horizontaaldeze stand is de ruststand. Het seinen heeft plaats op dezelfde wijze als met den toestel met schijven; zoo geschiedt o. a. het oproepen door den len en 4™ wij zei- opwaarts te doen gaan; het slot wordt aangeduid door dezelfde wijzers naar beneden te doen hellen enz. De verticale rijen van het letterschema worden aangegeven door rijzing, de horizontale door daling der armen. De wijzers moeten aan de eene zijde licht, aan de andere donker gekleurd zijnnaar gelang van den achtergrond, wordt door om draaiing van den paal de eene of de andere zijde naar den seinont- vanger gekeerd. De lengte en breedte der wijzers, hun onderlinge afstand, de hoek van daling en rijzing hangen af van den afstand waarop geseind wordt. Om 's nachts te kunnen seinen, worden aan de uiteinden der armen lantaarns in de daartoe aangebrachte haken gehangen. Het seinen heeft op geheel dezelfde wijze als over dag plaats. Het ophangen der lantaarns geschiedt als volgtmen laat de armen dalen totdat zij ongoveer langs den paal neerhangen daarna klimt iemand in den paal, daarbij gebruik makende van de klimklossende lantaarns worden hem van beneden aangereikt, met behulp van een aan een bamboe bevestigden haak, waariu de lantaarn hangt. De hier beschreven toestel biedt de volgende voordeelen aan boven dien met schijven. Yooreerst kan er nooit twijfel bestaan omtrent de vraag welke arm de le is, daar zij van hoven naar heneden worden genummerd en niet van links naar rechts. Of men dus voor of achter den toestel staat, is voor het opnemen geheel onverschillig; de seinen worden van uit alle richtingen op dezelfde wijze afgelezen, het seinen van de letter D is dus overbodig. In de 2e plaats is de toestel eenvoudiger dan die met

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 252