243 Deze artillerie ruimt de hindernissen in den rand opde overige artillerie blijft vuren als onder 1 t/m 4. De rand is vermeesterdde aanvallende artillerie vervolgt om liet terreinvoorwerp heen en komt gedekt in batterp naast t voorwerp. Uitzondering: de artillerie gaat er doorals de infanterie hare hulp noodig heeft tegen huizen, barricaden, enz.; in 't voorwerp staande, vuren om den hoek der huizen en daar achter laden. II. Bij de verdediging. De verdedigende artillerie neemt stelling buiten 't werkzaam geweer vuur aan den achterrand in 't verlengde der uitgangen, achter tevens zijwaarts van het terreinvoorwerp. Nadeelen van de opstelling vóór of in den rand: 1°. Zij trekt het aanvallend artillerievuur naar het voorwerp. 2°. Zij verkleint de vuurlinie. 3°. Tenzij haar vuur ontijdig ophoudt, is hare terugtochtslijn in gevaar. Uitzondering: Opstelling in 't voorwerp: a. bij hardnekkige verdediging van versperringen; b. tot het enfileeren van lange rechte wegendie de aanvaller moet volgen. Is 't achtergelegen terrein hooger, dan kan eene opstelling achter 't voorwerp goed zijn. Donk om veilige aanleuning en om eene bedekking tegen verrassing. Yerdeel slechts bij uitzondering uwe artillerie. Muren zijn goede dekkingen tegen Gr. K. T. en geweerkogels; waak tegen enfileeren Dek uwe troepen. Belet op geweerschotsafstand het déboucheeren des aanvallers. De strijd der reserven is de beslissende strijd. B. Tijdelijk versterkte kampongs. I. Aanval. 1°. Verkenning. 2°. Voorbereidingbreng 's vijands artillerie tot zwijgen. 3°. Daarna vuren op de bezette gedeelten van den rand, open plek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 256