245 klein, zijne schoten borend. Het maakt het eigen schot, bij diepe opstelling des verdedigers op de achterhelling, in tal van gelederen voelbaar; als de invalshoek op de achterhelling o wordt, is de bestreken ruimte zoolang als die helling zelve. Maak door krachtige voorbereiding den storm mogelijk. De hoogste punten der stelling moeten het eerst vallen, tenzij een laag, zwak punt kan geforceerd worden. II. Verdediging. Domineerend waarnemen toppen en kammen zijn slechter positiën dan plateaux; zij zijn klein en gemarkeerd; verdeel desnoods uwe artillerie over twee heuvels. Bestrijk de opmarschwegen en de vermoedelijke aanvallende artillerie stellingen. Zoo mogelijk zal de eigen infanterie geheel of gedeeltelijk frontvuur geven, en daartoe 500 M. vóór de artillerie staan. Green regel is, dat de artillerie slechts zoover achteruit stelling neemt dat zij over den voorrand heen zelf de helling bestrijkt. Bij landingen enfileere men het strand, en dekke men zich zooveel mo gelijk tegen 't vuur der schepen. De voorhelling moet constant en steil zijn; enkele kloven kunnen goed zijn om den storm te bemoeilijken. Het is de taak der infanterie de helling te enfileeren. Maak ondiepe opstellingen en dek u. Denk aan den terugtocht; waak tegen verrassing. De eigen reserve moet echter gedekt kun nen oprukken. E. Défilé's. I. Aanval. 1°. De verdediger staat gedekt achter een lang défilé buiten vuur- bereikdan is alleen omtrekking of verrassing of zelfopoffering nut tig, bij voorkeur 's nachts. Zorg voor dekking stra'ks bij den strijd om den uitgang!! 2°. De verdediger staat achter een kort défilé; dan is krachtig voorbereiden noodig. 3°. De verdediger staat in het défilé. Geen vermetel opdringen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 258