248 De artillerie belet barricadenbouw en bereidt den aanval voor; zij bombardeert niet van buiten af dan op last. Ii. O oer valling en. Voorwaarde: Nauwkeurige verkenning van den vijand en van het terrein, daarbjj lettende op eventueel transport te water; vergelijk vooraf de horloges. Nachtelijke overvallingen vereischen eene be paalde uitrusting; ontbreekt die, dan blijft de artillerie thuis; heeft zij die, dan voorwaarts, liefst tegen 't aanbreken van den dag. Vooral tegen sterke vijanden is artillerie gewenscht; hare 2° en 3° linie blijven echter steeds te huis. Een signaal voor den aanval moet worden afgesproken. De opstelling der reserve moet bekend zijn voor mogelijk échec.' Na geslaagden aanval dadelijk bedacht zijn op tegenaanvallen. I. Hinderlagen. Gedekte opstelling, verrassend en in verband optredengoede retraite. Voortdurende slagvaardigheid zonder veel afzonderlijke bewaking. J. A larmeeringen Doel: Den vijand te verontrusten, zorgeloos te maken of zijne opmerkzaamheid van elders af te leiden. De vijand moet u tijdig ont dekken (in tegenstelling met overvallingen). Voorwaarde voor het welslagen: Misleiding des vijands omtrent doel en sterkte. Ii. Transporten. Aanval: Leg u in hinderlaag; laat de voorhoede voorbijtrekken; val daarna bedekking en transport gelijktijdig aan en verniel den weg of spoorweg. Bij transporten te water verspert en bestrijkt men de doorgangen. L. Dekking van verbindingen. De artillerie kan hier alleen de gewichtige punten, zooals bruggen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 261