249 tunnels, sluizen, spoor- on telegraafstations verdedigen. M. Requisition en fourageeringen. I. Dekking: De artillerie kan hier alleen bij de reserve zijn, gereed om op te rukken. Ontvreemding of mishandeling der inwoners wordt gestraft. De voorgenomen requisitie moet geheim blijven. II. Aanval: Yal eerst de dekking aan, onmiddellijk daarop de fourageursverrassing bevordert het welslagen alarmeering is dikwijls voldoende. N. Drassigvlak, open, doorsneden terrein van groote uitgestrektheid. I. Yerdediging. De stelling ligt op een droge torreinstrook of een kruispunt van wegen, indirect in front gedekt en geflankeerd door natte sawahs. Yooral de aanleuning is van belang. De terugtocht naar achter- waartsche stellingen moet gewaarborgd zijn; desnoods maakt de ar tillerie zelf den terugtochtsweg. De artillerie is verdeeld. Zij bestrijkt alle toegangen te land en te water, ten minste gedurende den nachtzij verdedigt in batterij-verband de vermoedelijke aanvalspunten in front en op de flanken; zij houdt zich gereed, den terugtocht te dekken; zij gebruikt kampongs en huizen niet dan als gezichtsdekking. Bij den terugtocht worden bruggen en wegen vernield en versperd. II Aanval. Overmachtig artillerievuur is dringend noodig; het vuur kan slechts kort duren, verrassing alléén maakt 't welslagen van den aanval mogelijk; de reserven des verdedigers moeten geen tijd hebben om toe te snellen. Nadeelen voor de beweging: a. de beweging is tot de wegen beperkt h. het geschut is niet zonder voorbereiding in batterij te brengen. Nadeelen van batterijstellingeu op de wegen a. de wegen zijn dan voor audere troepen versperd l). zij zijn voor den verdediger reeds op verren afstand te onderkennen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 262