15 de Engelschen ïq den oorlog van 1879 tegen dezelfde Zulu's in het veld werd gebracht, die toen reeds niet weinig van hunnen grooten naam hadden verloren. Intusschen de Boeren hebben in later tijd en ook in den strijd met gevaarlijker vijanden voor heete vuren ge staan en de welverdiende bewondering van vriend en vijand gaande ge maakt; om niet meer te noemen, denke men slechts aan het laatste bloedige gevecht tegen de Engelschen in 1881, toen zij ongeveer 200 man sterk den Engelschen generaal Colley, die met eeue colonne van ongeveer 700 man den Majuba-berg (Spitskop) bezet had, den 26en Februari aldaar aanvielen en eene totale nederlaag toebrach ten ten koste van 2 dooden en vijf gewonden, terwijl de Engelschen een verlies leden van 90 dooden, 133 gewonden en 60 gevangenen. Den 11™ April viel de Boeren-colonne eene afdeeling van het Zulu- leger met onstuimigheid aan, zonder te bemerken dat zij in eene goed voorbereide hinderlaag werd gelokt. De vijand trok oogenschijnlijk terug in een lang défilé tusschen twee evenwijdig loopende heuvelruggenin het nauwste gedeelte werden de Boeren plotseling door een tot nog toe verborgen gebleven afdeeling geheel ingesloten de paarden der Boeren werden onhandelbaar door het vervaarlijk geschreeuw der Zulu's en het slaan op de schilden. Toch gelukte het hun na een hardnekkig gevecht de insluiting te verbreken en door de gemaakte opening terug te trekken; zij verloren daarbij slechts 10 man, maar moesten hunne bagage, reservepaarden en munitie in 's vijands handen achterlaten. Terwijl deze gebeurtenissen plaats grepen, had ten tweeden male eene Engelsche expeditie Port Natal verlatende twist over den bij de eerste gelegenheid gemaakten buit was niet geheel bijgelegd, zoodat een gedeelte zich aan den tocht onttrok en de geheele colonne dit maal bestond uit 17 Engelschen, een twintigtal Hottentotten en 1500 Natalsche Zulu's, waarvan drie a vier honderd met geweren gewapend. Eenige mijlen bezuiden de Tugela kwam de colonne in het ge zicht van een Zulu-regiment, dat oogenschijnlijk haastig de vlucht nam; het werd vervolgd en de Tugela overgetrokken, waarna op den Noordelijken oever een kraal werd bezet, doch nu bleek dat de colonne tusschen de hoorns was gekomen van een Zulu-leger van 7000 man. De insluiting was spoedig volkomen en nu ontspon zich een gevecht,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 26