258 Tegen de voorhelling schiet de vijand zich gemakkelijk in, omdat zijne te kort gaande schoten tevens laag vallen dit geldt in bijna gelijke mate van de vlakke kruin der hoogte. Over de achterhelling tenzij ge u versterkt is 's vijands baan vaak geheel bestrijkend. Op de voorhelling vermindert ge 's vijands lengtespreidiugop de achterhelling is zijne lengtespreidiug onverschillig en zijne infanterie mede zeer gevaarlijk. „Die Aufstellung der feuernden Truppe auf die Kuppe groszer Höhen in sonst wagerechtem Terrain, ist zu vermeiden. Besser eignen sich die Höhen um von dort aus zu beobachten." Neem echter evenmin stelling in eene lage vlakte, waar ge veelal zonder masker zijt en do vijand na 't grensschieten u met G. K. T overstelpt. Bovendien zoudt ge 's vijands LS50 verminderen. Een moeras, een natte sawah of eene helling van minstens 20° in front, smoort 's vijands granaten. Lichte veldartillerie dekke zich door vluchtige versterking van het terrein (20 minuten) en, evenals de Atjehers, door verplaatsing der stukken in de vuurpauzen naar dekking elders. In 't gevecht met een vijand, die met rookvrij kruit is toegerust, dienen we op het volgende bedacht te zijn. Voorheen gold als regel, dat de eischen eener goede vuuruitwerking boven die der dekking gingen. Tegenover een vijand, die over rookvrij kruit beschikt, is het nemen van eene open stelling physiek onmogelijk; veel minder kan men zich in eene zoodanige stelling handhaven, zijne stukken bedienen en behoorlijk richten. Zelfs de bekende krijgslist om aan den voet eener hoogte zijne stukken af te leggen, en ze met kracht van armen tot achter de kruin der hoogte te brengen, baat van af heden niets meer. Geene betere opstelling dan op circa 300 M. achter een masker bjjv. achter den voet der hoogte. Slechts bij hooge uitzondering, zooals bij de vervolging of wanneer eene marcheerende batterij onverwachts vuur outvangt, kan een haastige opmarsch naar ouden trant baten. De beide artilleriën zullen wedijveren om het eerste ingeschoten te zijn, dus reeds op grooten afstand haar vuur openen. Evenzoo zal dé verhoogde vuuruitwerking des vijands ons eene positieverandering

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 271