261 Tegen ongedekte artillerie vurende, bestaat nog altijd de vicieuse gewoonte van groote granaatseriën af te geven. Het November-nummer van het Schw. Zeitschrift ftir Art. u. Genie bevat omtrent dit vuur en omtrent het beschieten van naderende doelen een paar behar tigenswaardige wenken „Wenn gegen offene Artillerie noeli mit Yorliebe grosse Granatserion gesckossen werden, so ist dies ein Verkennen der gewiss richtigen Be- hauptung, dasz der im Artilleriekampfe Sieger sein wird, der zuorst zum Sln-apnelfeuer iibergeken kann; es spuekt dabei hie und da sogar nock die Idee des Demontirens(1) „Sick mit Skrapnel auf Zeitzündung (dus zonder tijdsckokbuis) und gav gegen sick auf die Batterie zu bewegende Ziele einschiessen zu wollen, wenn nicht die Bodenbeschaffenkeit unbedingt dazu zwingt, ist einfach eine unverantwortliche Kiinstelei De Duitsche veldartillerie schiet zich slechts in de volgende vier gevallen met G.K.T. in 1°. als de aard van den bodem geen inschieten met granaten toelaat 2°. als granaten ontbreken 3°. als eene batterij bezig is met G.K.T. te vuren, doch onverwijld moet overgaan tot het onder vuur nemen van een doel, dat niet ver vóór of achter het eerste doel staat of dat op een gevaarlijken afstand van de batterij optreedt (bijv. infanterie beneden 1000 M".); 4°. als een doel, dat met G.K.T. beschoten wordt, zich in beweging zet of als de eigen batterij, terwijl zij aan 't vuren is, door cavalerie wordt aangegrepen. Ten aanzien van het kartetsvuur, waarvan, zooals men weet, do Duitschers sedert Reichshoffen eene roemrijke herinnering bewaren, schrijft het (nieuwe) Duitsche reglement het volgende voor; „1st das Ziel een vorgehendes (Kavallerie), so korumandirt der Batterie- fiihrer das Kartatsehenfeuer so friihzeitig, dasz es mit Ruhe abg-egoben werden kann. Die vorzeitige Abgabe des Feuers ist durch das Kommando „Langsames Feuer" zu verhiiten. Durch Abgabe einzelner Schüsse ist er in der Lage, festzustellen, wann das Ziel iu den Wirkungskreis getreten ist, worauf er das Komnfando zum Zugsweiseu Feuer gibt." (1) Bonder laat zich in denzelfden geest uit, als liij zegt: „Dasz dieses Ziel (Zer- störung der feindlichen Greschiitze wohlgemerkt nicht deren Bediening) een uner- reichbares ist, weisz jeder erfahrene Artillerist".

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 274