MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. Mag door de zucht naar verandering en verbetering telkenmale opnieuw het bewijs geleverd worden dat geen menschelijke arbeid volmaakt is, schromelijk ondankbaar zou het leger wezen, zoo het niet erkende dat in den nieuweren tijd de staatszorg te zijnen aan zien veel ten goede heeft uitgewerkt. Geen deel van het legerorganisme heeft dit in die mate onder vonden als het gedeelte van Europeeschen landaard, dat op de laagste sporten van de militaire ladder staat, en al mag niet worden ont kend dat het allesbeheerschende economische vraagstuk, onder de uitdrukking vraag en aanbod bekend, ook hierbij de daartoe vereischte drijfkracht heeft geleverd, de verbeterde toestanden, welke dientenge volge in het leven zijn geroepen, hebben een voortstuwende werking uitgeoefend, die allen zonder uitzondering ten bate gekomen is. Yeertig jaren geleden moest van het element, dat ik hier op 't oog heb, worden gezegd: men verwaarloost het geheel en al, men laat het aan zijn eigen lot over, behandelt de minderen als machines, die goed gevoed en gekleed (1) worden, maar overigens niets bezitten dat nog eenige verzorging behoeft. Yermaken, uitspanningen, verstrooiingen, nuttige bezigheid voor den geest, lectuur, niets van dat alles voor den ongelukkige paria! Hij is uitgestooten uit de samenleving zijner landgenooten, uitgestooten uit de maatschappij der inboorlingenzoo zinkt hij, die meestal reeds in Europa op een verkeerden weg was, hier al dieper en dieper, het eenige genot dat hij kent is de be dwelming van de dronkenschap. DOOR (1) Sic. F.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 277