285 der tijding van den (ongestoorden) overgang der centrumcolonne bij Rorke s drift, keerde hij naar zijn kamp terug. Den 20» Januari werd het kamp verplaatst naar een punt onge veer 22 KM. ten Oosten van Bemba's kop gelegen, van waaruit de volgende dagen de verkenningen werden voortgezet; bij gelegenheid van eén dier verkenningen kwam men in het gezicht van een Zulu- leger, dat men met behulp van kijkers duidelijk kon waarnemen en dat bezig^ was met groote orde en juistheid verschillende oefeningen en evolutiën uit te voeren. Den 24™ Januari bekwam de colonnecommandant bericht van de (Isandhlwana) ramp en besloot hij daarop tot beveiliging van de grens terug te trekkendienovereenkomstig werd bevel gegeven het kamp te verplaatsen naar Kambula, waar men den 31™ Januari aankwam en sedert verbleef; water had men daar in overvloed en ook voldoende brandhout. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zou de centrumcolonne de Buffelrivier bij Rorke's drift overtrekkende rivier is daar in gewone omstandigheden doorwaadbaar doch met het oog op de ongunstige weersgesteldheid moesten de noodige maatregelen voor den overtocht bijtijds genomen worden; behalve de bestaande pont was daarom een tonvlot in de rivier gelegd. Den 11™ Januari bij het aanbreken .van den dag begonnen de hulptroepen en de bereden troepen de rivier door te trekkende overigen en de trein volgden met pont en vlot; tot bescherming'van den overtocht was de artillerie op den rechteroever in batterij gekomen. Tegenstand werd echter niet geboden en om 6 uur 30 vm. waren alle troepen op den linkeroever vereenigd, waar nu een kamp werd betrokken, terwijl de dag verder besteed werd aan het overbrengen van den trein, kampmaterieel en andere voorraden bereden patrouilles werden uitgezonden om den onmiddellijken omtrek te doorzoeken. Ka den overtocht der troepen begaf de opperbevelhebber zich met een escorte van bereden troepen in Noordelijke richting op marsch om den commandant der linkercolonne te ontmoeten, welke ontmoeting, zooals reeds werd aangeteekend, plaats had op ongeveer 18 Km! ten N. van Rorke's drift; na terugkomst had de opperbevelhebber

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 298