287 nergens te zien en verdedigingsmaatregelen had men dan ook tot nog toe nagenoeg niet getroffen. Terwijl nu twee compagnieën v/h 1° bataljon 24° regiment te Helpmekaar en eene compagnie v/h 2° bataljon 24e regiment te Rorke's drift werden achtergelaten, marcheerde de geheele colonne den 20™ Januari naar Isandhlwana met een trein van een lOOtal wagens, vast bij den troep ingedeeld. De weg was op verschillende plaatsen moerassig en slecht en ofschoon aan de verbetering daarvan dagen besteed waren, kon de colonne slechts langzaam haren weg vervolgen. Tegen den middag werd echter de bestemmingsplaats bereikt en het kamp betrokken tegen de Oostzijde van de steile rots, bekend onder den naam van Isandhlwana-heuvel. (PI. II) Deze heuvel, een uit de veste gemakke lijk herkenbaar verkenningsmerk, is langwerpig in de richting Noord- Zuid en heeft eenigszins den vorm van een liggenden leeuw, welks kop of hoogste gedeelte naar het Zuiden gekeerd isten Zuiden daarvan bevindt zich een steenachtig heuveltje of koppie, verderop is het terrein in hooge mate ongelijk en steenachtig Ten Noorden van den Isandhlwana-heuvel is het terrein even weinig begaanbaar, zoodat het geheel dus als het ware een muur vormt dwars op den weg door de colonne gevolgd; de eenige voor voertuigen bruikbare weg door dien muur leidt over den zadel of nek, welke den Isandhl wana-heuvel met het koppie verbindt. Het terrein ten Oosten van den heuvel heeft een zachte glacisvor- mige helling naar een stroompje aldaar; op het hoogste gedeelte dier helling werd het kamp opgeslagen. Gtedurende den marsch was er evenwel zooveel oponthoud geweest, dat slechts /8 gedeelte der colonne het kamp op den avond van den 20™ Januari had bereikt en de rest genoodzaakt was op ongeveer 1.5 KM. ten "Westen van Isandhlwana te bivakkeeren. Naarmate de troepen aankwamen, werden de wagens van den troepenlrein geplaatst achter de korpsen waarbij zij behoorden. De twee bataljons hulptroepen kwamen op den linkervleugel, hoe wel zij eigenlijk om hygiënische redenen benedenstrooms (dus op den rechtervleugel) gelegerd hadden behooren te worden, maar het koppie dat den pas in den nek beheerschte werd van zoodanig belang geacht,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 300