290 Voor zijn vertrek had deze aan den kolonel Durnford, die te Rorke's drift was, bevel gezonden om dadelijk naar Isandhlwana op te rukken met al zijn bereden troepen en de vuurpijlbatterij en, als hoogste in rang, het bevel over het kamp op zich te nemen. Tot zijne aankomst stond dit onder commando van den luitenant-kolonel Pulleine v/h 2e bataljon 24e regiment, die het schriftelijk bevel ontving, om ge durende de afwezigheid van de uitrukkende colonne de vedetten vooruit te schuiven, maar de infanterie-veldwachten terug te nemen eD bij ■een aanval zich tot de verdediging te bepalen. Een voertuig met munitie moest gereed gehouden worden om in geval van noodzake lijkheid de colonne achterna te worden gezonden. Na het vertrek van de colonne, den 22en Januari 's morgens, bleef in het kamp alles rustig totdat tegen 8 uur vin. van één dei- vedetten op 1800 M. ten Noorden van het kamp (punt A) het bericht ontvangen werd dat eene vijandelijke troepenmacht uit het Noord oosten in aantocht was. Op dit bericht kwamen de troepen onder de wapens vóór het kamp, front naar de richting vanwaar de vijand gezegd werd in aantocht te ziju en werd een bereden ordonnans met een kort bericht naar den opperbevelhebber gezonden. Van uit het kamp was geen vijand zichtbaar, totdat tegen 9 uur vm. eeuige Zulu's op den heuvel B werden opgemerkt, vanwaar, naar het schijnt, de vedet was teruggetrokken, oogenschijnlijk uit de aangegeven richting komende. Spoedig verdwenen deze echter en tegelijkertijd kwam bericht van den post, die de eerste melding had gebracht, dat de vijand in drie colonnes verdeeld was, waarvan één in N. W. richting was verdwenen en dat de beide andere terugge trokken waren. Tengevolge van een vroeger gegeven last, was de kolonel Durnford in den nacht van den 21™ Januari gekampeerd op den linkerrivier oever bij Rorke's drift met vijf troops (1) bereden Basuto's, de vuur pijlbatterij, bestaande uit drie vuurpijltoestellen op muildieren eu eene bediening van 8 muzikanten v/h 1° bataljon 24° regiment en twee compagnieën v/h le bataljon le regiment hulptroepen; na het ont- (1) Een eskadron telt twee troops.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 303