292 en zich tevens oostwaarts uitbreidende. Twee ruiters waren daarop naar het kamp teruggereden om dit te melden, terwijl de verken nende afdeeling langzaam voor den vijand terugtrok. Teiwijl de hoofdmacht van het Zulu-leger recht op Isandhlwana aantrok, breidde het zijn rechterhoorn (-vleugel) westwaarts uit in de vallei, welke ten N. van de Noordelijke heuvelrij ligt; na het overschrijden van een kleinen dwarsrug in die vallei kwam het spoedig onder vuur van de compagnie Cavaye. Zonder daarop acht te slaan, zette dat gedeelte, die compagnie op ongeveer 700 M. voorbijtrekkende, echter zijne omvattende beweging westwaarts voort. Toen het laatstbedoelde bericht in het kamp ontvangen werd, kwamen de troepen opnieuw onder de wapens en werd de compagnie van den kapitein Mostyn (le bataljon 24e regiment) ter ondersteuning van de compagnie Cavaye naar de Noordelijke heuvelrij gezonden; deze kwam in bataille tusschen die compagnie en eene sectie daarvan (luitenant Dyson) die op ongeveer 450 M. links was opgesteld. De vuurlinie werd in Oostelijke richting verlengd door eene compagnie hulptroepen, welke tegelijk met de compagnie Mostyn naar boven gezonden was, terwijl verder oostwaarts de bereden Basuto's lang zaam de heuvelrij afdaalden. "Vijf minuten na het innemen dier stelling (ongeveer 12 uur 20 nm.) werd echter bevel gegeven om terug te trekken, daar de vijand het kamp van uit het Oosten begon te naderen. Deze terugtocht werd ordelijk volbracht en eene nieuwe stelling om 12 uur 45 diu ingenomen op een afstand van 860 M. van en front naar de Noor delijke heuvelrij, links verlengd door eene andere compagnie van het D bataljon 24e regiment (kapitein Younghusband) eveneens in bataille. De compaguie hulptroepen, die opgesteld was rechts van de com pagnie Cavaye, behoorde tot het 2e bataljon en was aanvankelijk aangewezen voor den voorpostendienst; bij het terugtrekken heeft zij zich vermoedelijk vereenigd met de veldwacht van het le batal jon, welke links van het kamp stond. Middelerwijl was de kolonel Durnford in Oostelijke richting voort- gemarcheerd daar de vuurpijlbatterij de bereden troepen door de moeielijkheden van het terrein niet goed kon bijhouden, was deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 305