295 In het kamp zelf was niets tot verdediging gedaan. Alle tenten waren blijven staan en betrokken door officiersbedienden, muzikanten, schrijvers en andere non-combattanten, die aan geen gevaar dachten. De 50 wagens, welke bestemd waren geweest om naar (Rorke's drift) terug te gaan, waren den vorigen avond in drie rijen geschaard op den nek tusschen den weg en den Isandhlwana-heuvel en stonden daar nog. Alle overige voertuigen stonden achter het kamp van hunne respectieve korpsen. De trekossen waren, op het eerste be richt omtrent de nadering des vijands, verzameld en in plaats van, zooals bevolen was, aan de wagens vastgebonden, meerendeels inge spannen. De aanval des vijands werd intusschen geregeld en zondei een oogenblik stilstand voortgezet. In Zuidwestelijke richting in een hoefijzervorm voorwaarts gaande, was de linkerhoorn gericht naar den rechtervleugel der Engelsche stelling, terwijl de rechterhoorn reeds begon af te dalen in de vallei achter den Isandhlwana-heuvel en de hoofdmacht recht op het kamp aanrukte (1). De meer dan zesvoudige overmacht (2) van den aanvaller werd den verdedigers, die in een lijn van Ongeveer 1800 M. waren op gesteld, spoedig maar al te duidelijk; ongeacht de zwaarste ver liezen bleef hij voortrukken en was om l uur 10 nm. tot op 180 M. van de hulptroepen genaderd, die toen omkeerden en de vlucht namen. Dientengevolge ontstond er in de verdedigingslijn een groot gat, waarin dadelijk een massa aanvallers zich stortten, hetgeen de groot ste verwarring ten gevolge had. Alvorens de compagnieën Cavaye en Mostyn tijd hadden om zich daartegen te weer te stellen of zelfs de bajonet op te zetten, waren de Zulu's in den troep gedrongen en werd alles neergeveld. De kapitein Younghusband slaagde er echter in zijne compagnie te doen terugtrekken naar een hooger ge- (1) Volgens de gebruikelijke Zulu-tactiek wordt de eigenlijke aanval eerst door gezet, wanneer de punten van de horens elkander raken, m. a. w. wanneer de tegen partij geheel omsingeld is. Vandaar dat in de vroegere oorlogen met de Zulu's de Transvaalsehe Boeren er in de eersto plaats naar streefden om, zooals zij dat uitdruk ten, de punten van de horens weg te schieten. (2) Het Zulu-leger was ongeveer 14000 man sterk, waarvan 10000 aan den aanval deelnamen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 308