301 de richting, zooals deze nu geschiedt, zeer vlug kunnen plaats hebben (de uitkomsten te Babakan in 1890 bij de oefening met de zg. klapschijf hebben dit in ruime mate doen zien); trouwens hoe moet de stukscommandaut het quadrant stellen, ten einde het stuk de noodige elevatie te doen geven? Men mag ook wel aannemen dat de opzet vlugger op nul of 300 M. (veldkanon) wordt gesteld, dan dat N°e 1 eerst het quadrant uit het zakje neemt, daarna aan den stuks commandant geeft, die het regelen moet, dan het terugontvangt, op de kulas plaatst om vervolgens de luchtbel te doen inspelen. Het bepalen van een zelfde opzethoogte voor het vuren met kartetsen en voorafgetempeerde granaatkartetsen zou werkelijk voordeelig zijn, want vergissingen zijn altijd mogelijk juist onder de omstandigheden wanneer de projectielen gebezigd moeten worden, terwijl het aanbren gen van een pinnetje, ten einde direct de gewilde opzethoogte te ver krijgen, voorzeker nuttig is. „Een verdere onnauwkeurigheid, welke bij het richten wordt begaan, bestaat daarin dat de opzet doorgaans in den Mg. koker kan waggelen en dientengevolge, bij het vastzetten met de klemschroef, dikwijls ver schillende standen zal aannemen." De ondervinding heeft geleerd dat werkelijk de opzet in den Mg. koker kan waggelen, maar tevens dat indien de opzet bijv. in den meest linkschen of rechtschen stand wordt gesteld en de stang op voorgeschreven wijze vastgehouden wordt, dus zoo laag mogelijk (Richtregelement blz. 16), dat dan, bij het vastzetten met de klem- schroef, de opzet zich in den normalen stand begeeft. Men moet een zekeren druk uitoefenen op het kokertje of wel een stukje hout of iets dergelijks aanbrengen, ten einde den opzet in den meest zjj- delingschen stand te doen blijven. Schr. heeft het niet bijzonder getroffen met zijn opzet, want eenigen tijd voor haar vertrek naar Babekan in 1890 werden bij de batterij te Ambarawa alle opzetten nagegaan en werd geen enkele gevonden, die een merkbare fout had in verschil van stand. Dat de dwarsarm te kort is, om in vele gevallen een goed hulpricht punt te krijgen, zal een ieder moeten toegevenhet verlengen van den dwarsarm blijft noodzakelijk. De lieer Giel geeft twee wijzen op, ten einde zijn ontworpen op zet aan te brengenterecht wijst Schr, er op dat de ëerste manier vele

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 314