302 onkosten meebrengen zal. Het is te wenschen dat men er toe zal besluiten een proef te nemen met de tweede wijze, vooral omdat voorzeker moet uitgemaakt worden, of er geen bezwaren bestaan bij het aanbrengen van den opzet aan de achterzijde van de kulas bij het veldkanon. Komt de opzetstang niet in aanraking met andere deelen, hetgeen vooral bij oefeningen in moeielijk terrein nadeelige gevolgen na zich kan slepen? Het richtlood behoort tot die richtmiddelen, welke het moeilijkst zijn in het gebruik, daargelaten de fouten, die bij het richten gemaakt worden. Het is ook lastig om een man goed te leeren richten met het richtlood, omdat de gemaakte fouten minder duidelijk zijn aan te wijzen dan bij een opzet, waar de plaats van den richter als van zelf wordt aangewezen. Het tegenwoordige richtlood is dan ook zeer onpractiscb, zoowel door het verward raken van het koord als den langen duur van het richtener is steeds een weinig heen en weer gaan bij het koord, vandaar de slechte gewoonte van de meesten om het kogeltje met de linkerhand vast te houden, hetgeen moeilijk is af te leereneen en ander maakt vele oefeningen noodzakelijk. Het is te hopen, dat het invoeren van een doos meetband, door Schr. bedoeld, niet lang op zich laat wachten en zijn verwachtingen er van niet teleurgesteld zullen worden. De vizierkorrel is volgens Schr. niet erg doelmatig ingericht en dit is werkelijk het geval. Niet alleen bij de bergartillerie, maar ook bij de veldartillerie blijft de spits eenigszins schitteren, hetgeen aan den ongelukkigeu voim is toe te schrijven. Wel schrijft de: „Aanwijzing omtrent het onderhoud" voor, dat „de vizierkorrel vol doende zwart moet wezen, opdat de metaalglans van de punt het richten niet bemoeielijke'maar indien deze metaalglans te voorschijn komt (en dit geschiedt zeer spoedig) dan dient de vizierkorrel uit- geschioefd te worden voor het zwarten. Zoodoende zou een korrel herhaalde malen uirgenomeu en gesteld moeten worden, hetgeen na- deehg is en slijting der schroef na zich sleept. Bij oefeningen in het richten of innemen van stellingen zien wij onze kanonuiers op hun eigen methode de korrel zwart maken door middel van wa<*en-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 315