303 smeer of slijk. Ook het richten over de spits is moeielijk, want terecht wordt gezegd de spits is een punt en een punt kan men niet zuiver zien, vandaar dat velen of te veel rechts ofte veel links van de spits langs de korrel richten. Het minder gemakkelijk uitnemen van de vizierkorrel is zeker een groot gebrek, hetwelk onder het vuur hoogst naaeelig wordt, indien, zooals opgemerkt is, bijv. de korrel, door een scherf getroffen, bij den schroeftop is afgeknapt. Het is te wenschen, dat de door den Heer Giel voorgestelde vizierkorrel in de practijk beter aan alle eischen zal voldoen, ofschoon het gemakkelijk uitnemen van de korrel geen reden mag zijn om gretig van deze eigen schap gebruik te maken. Indien de vizierkorrel nu ook bij den tap afknapt, is zij dan, onder vijandelijk vuur, wèl spoedig te vervangen P Bij het veldkanon is het richttoestel zoodanig dat het aan alle redelijke eischen voldoet, d. w. z. dat ook hier, evenals bij de berg- artillerie, het stelrad spoedig tusschen de zijwangen verdwijnt, indien met eenigszins groote elevatiën gevuurd moet wordenbij het werpen is zulks steeds het geval. Het werken met het stelrad in deze om standigheden gaat derhalve bij de veldartillerie ook minder vlug, en dus zou een wijziging van dit richtmiidel eveneens gewenscht mogen heeten. Het aanbrengen van een stelschroefinrichting, zooals bijv. bij de vroegere veldaffuit in Nederland, zou dus, als principe, zeer te wenschen wezen. Daar immers is ook de stelschroef zoodanig met de affuit verbonden dat de kop een cirkelboog kan beschrijven, dus dat de stelschroef altijd nagenoeg loodrecht staat op de as der ziel. Over den rechtertap van het stelschroefdraagstuk (binnenwaarts van elke zij wang is een zijstuk aangebracht, dienende voor de twee tappen) is een bus gestoken door de rechterzijwang en het zijstuk. Het gedeelte van die bus, dat buiten de zij wang uitsteekt, is vier kant en over dit deel is gebracht een kruis met knop, hetwelk nu veranderd kan worden in een stelrad, volgens Schr. bedoeling gemak kelijk ingericht. Volledigheidshalve wordt vermeld, dat in het stel schroefdraagstuk is aangebracht een bronzen getand rad, hetwelk inwendig voorzien is van een moer voor de stelschroef; dit tandrad dient dus tevens voor stelschroefmoer, terwijl dit tandrad met moer

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 316