304 zoodanig is opgesloten, dat het vrij draaien kan in het stelschroef- draagstuk. Op ditzelfde tandrad (horizontaal) werkt een verticaal tandrad, hetwelk met schroeven aan bovengemelde bus verbonden is. Indien wij nu het kruis met knop (stelrad) in beweging brengen, dan draait de bus met het verticale tandrad mee; dit laatste, wer kende op het horizantale stelrad, tevens stelschroefmoer, brengt deze ook in beweging, waardoor de stelschroef, die op gewone wijze met de affuit is verbonden, dat het draaien onmogelijk is, genoodzaakt is zich op of neer te bewegen. De losse kop, waarvan de stelschroef is voorzien, is met een stel- schroefvork verbonden aan de affuit, en heeft een cautchouc schijf om den druk op de stelschroef te verminderen. Men ziet dat deze stelschroefinrichting veel ingewikkelder is dan de tegenwoordige, al heeft zij het groote voordeel dat het stelrad zich niet tusschen de zijwangen maar daarbuiten bevindt. Het vervangen van onze tegenwoordige stelschroefinrichting door een andere van bovengemeld model zal dus met nogal kosten ge paard gaanhet is ook aan te nemen dat de stelschroefmoeren voor de bereden artillerie in groote hoeveelheid in de magazijnen zijn opgelegd, zoodat er niet gevreesd behoeft te worden dat deze spoedig zullen uitstervendat neemt niet weg dat elk artillerist met de voorlaatste alinea van den Heer Giel zal instemmen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat ook bij de veldartillerie (wellicht minder dan bij de berg) zich ook gevallen voordeden dat de stelschroeven uit zich zelve afliepen en dus verwisseld moesten worden. De ondergeteekende, in de gelegenheid geweest zijnde met door Schr. bedoeld quadrant kennis te maken, opperde toen het bezwaar dat de inrichting wel een weinig ingewikkeld was voor onze man schappen. Het aanwezig zijn van verschillende verdeelingen kan zeer licht vergissingen doen ontstaan; ook hier is veelvuldige oefe ning zaak, ten einde de richters vertrouwd te doen geraken met het nieuwe, daar waar dit niet zoo eenvoudig is als het oude. Het dient immers gezegd te worden dat ons tegenwoordig quadrant zeer ge makkelijk te behandelen is; wel is waar laat de duidelijkheid van de noniusverdeeling soms te wenschen over, en vergissingen zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 317