309 wordt in ontvangst genomen in de pakhuizen en slachterijen van den leverancier en gekeurd door de officieren of onderofficieren van de week. In geval van geschillen tusschen de officieren of onder officieren der week en den leverancier wordt de zaak onderworpen aan de uitspraak eener commisie: in garnizoenen waar meer dan één of één officier van den genees kundigen dienst beschikbaar is, bestaande uit één officier van dien dienst en twee officieren of onderofficieren van het garnizoen in garnizoenen waar geen officier van den geneeskundigen dienst beschikbaar is, bestaande uit den militairen commandant en twee offi cieren of onderofficieren of mindere militairen van het garnizoen. Ten opzichte van het gras voor de paarden en trekdieren van den troep en van de daarbij ingedeelde officieren is bepaald, dat het wordt gekeurd, gewogen en in ontvangst genomen aan de stallen van de korpsen, waarbij het benoodigd is. Bij de leveringen der levensmiddelen enz. voor het leger zien wij dus optreden als keurmeestersde beheerders der ziekeninrichtingen (soms officierendoch ook onderofficierenzelfs met den graad van sergeant-majoor, behoorende tot het dienstvak der militaire adminis tratie) en de officieren en onderofficieren der week. Wel is waar is bepaald, dat bij alle keuringen alleen bij ontstentenis van officieren onderofficieren en mindere militairen zullen worden aangewezen, maar dit kan natuurlijk alleen betrekking hebben op de leveringen ten behoeve der troepen, niet op die ten behoeve der ziekeninrichtingen. Dat bij een dergelijke regeling de keuring der ter levering aan geboden levensmiddelen steeds in goede handen zal zijn, wie zal zulks durven beweren? En toch zijn met een goede en oordeel kundige keuring groote belangen gemoeid. In de voorwaarden voor die leveringen vindt men trouwens de erkenning van het gebrekkige der getroffen regeling opgesloten in de instelling der herkeurings- commissiën, de zg. arbiters. Een zonderlinge rol, zooals Z. ons wil doen gelooven, spelen die arbiters dus niet in de contracten der Intendance, integendeel zij stellen een correctief daar en leveren een waarborg voor een richtige nakoming der leveringsvoorwaarden. Doch helaasalleen ten bate of liever in het belang van den leve rancier, wiens belangen ten deze nu wel tot op zekere hoogte sa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 322