310 mengaan met die van het gouvernement, in zooverre, dat het interest van beide partijen gebaat is bij een oordeelkundige naleving en uit voering der gesloten contracten, maar door een en ander wordt niet weggenomen het nadeel, dat voor het gouvernement kan voortspruiten uit de omstandigheid, dat de keurmeesters artikelen, die niet vol doen aan de voorwaarden, al dadelijk als goed aannemen. Het gou vernement heeft tegen betaling van een vooruit overeengekomen prijs bedongen de levering van goede en onvervalschte artikelen, en als nu de^ leverancier er in slaagt, om aan de keurmeesters in eerste instantie artikelen in handen te spelen, die niet aan de eischen vol doen, dan kan dit niet anders of de leverancier profiteert daarbij, daar hij betaling krijgt alsof die artikelen goed waren. Het ligt in de natuur der dingen, dat ieder aannemer zal trachten zijn verplichtingen op het punt der leveringen na te komen door de aanbieding van artikelen, die even of juist even voldoen aan de voorwaarden, ja zelfs dat hij wel eens een poging zal wagen om artikelen, die daaraan niet voldoen, aangenomen te krijgen. De man behoeft daarbij volstrekt niet te kwader trouw te zijn wat echter ook wel kan voorkomen maar een levering is nu eenmaal een zaak, waarmede hij geld moet verdienen; hij doet 't niet voor de eer en dus kan men verwachten, dat hij middelen zal aanwenden om zooveel geld als mogelijk is te verdienen en de keurmeesters moeten tegen dat streven waken, als zulks plaats heeft ten koste van de rechten van het gouvernement. Op die keurmeesters rust dus een zware taak; zjj staan tegenover een persoon, die, in den regel goed op de hoogte der zaken, zal trachten hen te bewegen, de door hem aangeboden artikelen aan te nemen. Zij, de keurmeesters, dienen daartegenover dus te zijn toe gerust met evenveel kennis van zaken, of ten minste zooveel als noodig is, om de hun toevertrouwde belangen naar eisch te beharti gen. En nu is het keuren in het algemeen, en dat van levensmid delen in het bijzonder, niet iets dat men uit boeken leert. Wel is een voorafgaande studie noodig, maar aangevuld door practijk Een goed keurmeester vormt zichzelf. Bij de tegenwoordige regeling nu bestaat niet de zekerheid, dat de personen, die in eerste instan tie keuren, goede keurmeesters zijn; de leverancier is dus in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 323