313 van betere kwaliteit te vervangen, dan wel het niet aanwezig be- vondene alsnog aan te schaffen. Is na ommekomst van den ge stelden termijn de vereischte voorraad niet in zijn geheel aanwezig of van de bepaalde hoedanigheid, dan wordt de aannemer wederom beboet en het ontbrekende of een gelijke hoeveelheid, als van onvol doende hoedanigheid is bevonden, voor rekening van den aannemer aangekocht, vee en meel echter uitgezonderd. Welk een arbitraire macht zien wij hier in handen van één person gebracht. Moge zulks al aan geen bedenking onderhevig zijn, daar waar een intendant in deze optreedt, hetzelfde kan men volgens onze meening niet zeggen in het geval aan een kwartiermeester (soms een jeugdig officier of een onderofficier) deze bevoegdheden zijn verleend- Door onervarenheid of onvoldoende kennis van zaken kunnen zij den leverancier enorm benadeelen, zonder dat men daartegenover kan beweren, dat de belangen van het gouvernement in dezelfde mate worden bevoordeeld. Trouwens zoo iets zou uit een moreel en wette lijk oogpunt niet te verdedigen zijn; met het sluiten van het contract beoogt men het over en weer voldoen aan verplichtingen, een koopen en verkoopen op vooruitbedongen voorwaarden. En indien het 't streven ware van den een, in casu het gouvernement, om op de een of andere wijze, op den andere, den leverancier, voordeelen te behalen, zonder daarvoor iets terug te geven, dan zou het niet twijfelachtig zijn of dat streven zou wrange vruchten dragen. Over de uitgebreidheid der bevoegdheid in deze aan een landsdienaar toegekend, denke men niet licht; van de door dien persoon gedane afkeutingen is geen hooger beroep mogelijk, het is la mort sans phrase en de boeten kunnen oploopen tot 20% der waarde van het aangekochte, berekend volgens contractsprijzen. (Voor vee en meel bestaan afwijkende bepalingen, de boeten zijn echter eveneens hoog.) Daarbij vergete men niet, dat al die aanschaffingen geschieden voor rekening van den aannemer, ten wiens laste ook de daarop vallende onkosten worden gebracht, en daar nu meestal wordt gekocht voor een prijs hooger dan den contractsprijs aannemer's concurrenten profiteeren gewoonlijk van de gelegenheid kan op die wijze ook nog, behalve de boeten, een aardig sommetje ten laste van den leve rancier komen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 326