316 Vooraf stellen wij echter op den voorgrond dat een pariieele wij ziging, zooals Z. die wenscht, niet afdoende is. Die wijziging zal dieper moeten gaan en behooren te omvatten alles wat rechtstreeks betrekking heeft op de leveringen. Daartoe behoort: a. het toezicht op de voorraden b. het toezicht op de broodbereiding en de zindelijkheid in de pakhuizen, slachterijen en bakkerijen van den aannemer; c. de levering aan de troepen en ziekeninrichtingen (die ten be hoeve der genie- en artilleriemagazijnen, der geniewerken en voor uit te rusten expeditiën en verzending naar elders, willen wij hier andermaal buiten beschouwing laten). Wijders dient mede rekening gehouden te worden met de om standigheid dat sommige artikelen als: rijst, gedroogde visch, dengdeng koffie, zout, petroleum, azijn, thee en brandhout voor de troepen en ziekeninrichtingen zoomede peper, suiker, sago, specerijen, enz. voor de ziekeninrichtingen, om de 10, 8, 9 of 11 dagen worden gefourageerd, en dat vleesch en brood voor de troepen en ziekenin richtingen, zoomede melk, aardappelen, groenten, hoenders, vruchten, eieren, versche visch, kerriekruiden enz. voor de ziekeninrichtingen dagelijks worden ontvangen. Het vorenstaande nagaande blijkt al dadelijk, dat de taak van hem en hen, die daarmede belast zullen worden, niet gemakkelijk is. Aan een persoon of aan één lichaam moet echter o. i. die taak worden opgedragen; na al het voorafgaande zal de lezer het niet vreemd vinden dat wij dit als eerste voorwaarde voor een rationeele uit voering van het contract bepaald noodig achten. Eenheid en dus stabiliteit moet er zijn en dat in het belang van beide partijen: den aannemer en het gouvernement. Eu daarmede zijn wij vanzelf genaderd tot de vraag, wie met die taak te belasten. Zooals tot den werkkring van den artillerist behoort alles wat op artilleristisch gebied betrekking heeft, zooals de genist zorgt voor het bouwen van woningen en kazernes, m. a. w. voor de huisvesting, zoo is aan den Intendant toegewezen de verpleging der troepen en dieren in gezonden staat, in rust en in beweging,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 329