21 Onder het bestuur van Panda werd Natal al meer en meer door uitgeweken Zulu's en inboorlingen van elders bevolkt, want hoewel met veel minder kracht zette deze zwarte tiran het regeerstelsel van zijne voorgangers ijverig voort; tot buitenlandsche veroveringen had hij echter geen gelegenheid. In 1856 brak er in zijn land een burgeroorlog uit tusschen twee zijner zoons en wel over het recht van erfopvolging, welke strijd ten voordeele van een hunner, Cetywayo genaamd, beslist werd; deze werd dan ook in 1861 als de aangewezen opvolger zijns vaders door een afgezant van het bestuur van Natal in die waardigheid bevestigd. Na den dood van Panda, den 18en October 1872, begaf zich diezelfde afgezant (Sir T. Shepstone, de annexator van de Transvaal) andermaal naar Zululand, om den aangewezen opvolger in zijne nieuwe waardigheid te installeeren waarvan hij het gezag en de macht feitelijk, tengevolge van ongeschiktheid zijns vaders, reeds gedurende een 15tal jaren uitoefende. In den loop der tijden hadden zich intusschen met toestemming der hoofden ook weder in Zululand eenige zendelingen gevestigd. Had het bestuur van Panda over de Zulu's zich tot zekere hoogte door eene soort van gemoedelijkheid voor een Inlandsch despoot al tijd in betrekkelijken zin op te vattengekenmerktook in zijne aanrakingen met Natal en de Transvaal, dit werd onder zijn opvolger Cetywayo anders. Deze was een man van groote bekwaamheden, een krachtig karakter en een helder hoofd, die in alle opzichten boven het gewone peil van Inlandsche hoofden uitstak, daarbij eer zuchtig en begeerig was om, evenals zijn oom en voorganger Tshaka, roem te verwerven. Met die eigenschappen en zulke neigingen toegerust, kou het wel niet anders, of Cetywayo moest in de eerste plaats al zijne zorgen wijden aan zijn leger als het middel om ter gelegener tijd aan zijne oogmerken dienstbaar te worden gemaakt; dit werd dan ook gelei delijk vermeerderd en beter georganiseerdgelegenheid om zijne macht naar buiten uit te breiden, bestoud er echter ook voor hem niet, daar hij in tegenstelling van zijne voorgangers van alle kanten door Eu ropeanen omringd was. Zoolang het Engelsche bestuur in Natal' vijandelijk gezind was

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 32