317 gelegerd in kampementen of geplaatst op het oorlogsterrein. Tot die verpleging behoort ook de zorg voor de voeding. Ra tioneel zou het dus zijn om, evenals zulks te velde reeds plaats heeft, de zooevenbedoelde taak aan de Intendance toe te bedeelen en een inten dant aan te wijzen, die het gesloten contract ook op dit punt ten uitvoer moet leggen. Ei is echter een maar, een groote maar. Re formatie en de organisatie van dat dienstvak is er niet op berekend, om bij de vele diensten, welke reeds aan de daartoe behoorende officieren zijn opge dragen, nog andere te voegen, die, vooral met opzicht tot de vleesch- en broodfourageeringen, erg drukkend zouden zijn en vermoedelijk niet anders dan ten koste van andeie belangen zouden kunnen wor den waargenomen. Men denke aan de kapiteins-intendanten op de buitenbezittingen. Bovendien zijn er nog zoovele garnizoenen waar men geen intendanten vindt, en daar 't o. i. niet aangaat op derge lijke plaatsen de fourageeringen en wat daaraan annex is aan een soms jeugdig kwartiermeester op te dragen, zal men daarin op andere wijze dienen te voorzien. En als vanzelf is dan aangewezen, gebruik te maken van de diensten der troepenofficieren. Echter op andere wijze dan tot nu toe het geval is en waarbij ieder troepenofficier op zijn beurt geroepen wordt als keurmeester op te treden. Een voor alle garnizoenen geldenden regel vast te stellen gaat nu eenmaal met. Wat in A. toepasselijk zou zijn, deugt bijv. niet voor B., maar dit mag o. i. geen beletsel zijn, om voor A. in het leven te roepen, wat goed en noodzakelijk geacht wordt, ook al is 't dat men op B. tot een andere, min deugdelijke regeling zijn toevlucht zal moeten nemen. Trouwens men vergete niet, dat wat in een groot garni zoen bepaald als noodig moet worden geacht, voor een kleiner garnizoen minder urgent kan zijn, zoo zelfs dat een voor een groot garnizoen in het leven geroepen regeling geheel overbodig, ja zelfs verkeerd kan wezen voor een klein garnizoen. Bij de tegenwoordige regeling der fourageeringen heeft men trou wens in werkelijkheid ook afwijkingen, want op kleine posten, waar slechts een of twee officieren zijn, en dus de inwendige en garni zoensdienst anders zijn geregeld dan in groote garnizoenen, is de keuring in eerste instantie, zoomede het toezicht op de voorraden reeds in één hand, Op die posten kunnen dus niet of ten minste

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 330