325 De wateren, die Lombok omgeven, zijn: ten W.de straat Lombok ten N. de Soenda-zee, ten O. de straat Alias ten Z. de Ind. Oceaan. Hoewel de opgaven omtrent de geographisohe ligging van liet ei land, dat gemakshalve in dit opstel met den naam van Lombok zal vermeld blijven, wel is waar in hoofdzaak overeenkomen, bestaan daarin niettemin nog altijd eenige verschillen. Zoo geeft Dr. J. J, de Hollander, die, naar hij zegt, zijne berich ten omtrent Lombok in hoofdzaak ontleent aan de mededeelingen van Zollinger en Van Eek, op, dat het eiland zou zijn gelegen tusschen 8°12' en 9°1' Z. B en tusschen 115°44' en 116°40' O. L. Volgens de in 1876 bij het Dep. van Marine te 's Iiage samen gestelde kaart van de kleine Soenda-eilanden en aangrenzende vaarwa- waters, blad I, zouden deze getallen resp. bedragen 8°13' en 8°55' Z. B. en 115°48' en 116°43' O. L terwijl de van 1883 85 door de kapiteins Stemfoort en Ten Siethoff bewerkte kaart der kleine Soenda-eilanden ten slotte aangeeft, dat het eiland Lombok wordt aangetroffen tusschen 8°13' en 8°57' Z. B. en 115°44' en 116°43' O. L. Zooals men ziet, ontloopen deze opgaven elkaar niet onbelangrijk en bedragen de grootste verschillen in lengte en breedte resp. 7' en 4'. Aangezien het mij gebleken is, dat de kaart der kapiteins S. en t. S. die naar de nieuwste bronnen vervaardigd, althans voor zooverre Lombok aangaat, als de beste thans in Iudië bestaande moet worden beschouwd, geloof ik, dat de door de zooevengenoemde officieren aangegeven L. en B. als de juiste kan worden aangenomen. Omtrent de grootte van het eiland zijn de opgaven geheel een stemmig. In de door mij geraadpleegde werken, waarin dit vraagstuk wordt te berde gebracht, wordt eenparig voor de uitgebreidheid van Lombok 103.5 Q geogr. mijlen opgegeven, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat men hier met een betrouwbaar getal te doen heeft en het eiland dus slechts zeer weinig in grootte met Bali verschilt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 338