22 jegens de Transvaal en dit in de vele grenstwisten met de Zulu's in den regel de zijde van Cetywayo kooswas deze slim genoeg om alles aan te wenden, ten einde met dat bestuur op goeden voet te blijven; na de inlijving van de Transvaal was echter zulk een politiek niet meer mogelijk; Transvaalsche be langen waren toen Engelsche belangen geworden en Cetywayo be greep dan ook, dat hij, zoowel ten Zuiden als ten Westen en ten Noorden door Engelsch grondgebied omsloten, voortaan zou te doen hebben met een nabuur, die de uitvoering zijner eerzuchtige plannen niet zou toelaten. Sedert de Engelsche vestiging aan de Kaap waren in den loop der tijden de grenzen van de kolonie meer en meer in Noordelijke richting verplaatst; alle Inlandsche stammen, de meeste van weinig, sommige echter van groote beteekenis, aan of nabij die grenzen ge vestigd, waren geleidelijk, dikwijls niet dan na bloedige en hardnek kig gevoerde oorlogen, bij de Kaapkolonie ingelijfd en zoo was het eindelijk zoover gekomen dat de meest geduchte en meest krijgs haftige stam van Zuid-Afrika, die door alle andere als zoodanig werd beschouwd, bijna geheel door Engelsch grondgebeid omsloten was. In Zuid-Afrika is de regeling der verhouding tusschen de Euro peanen en inboorlingen (de z.g. naturellenquaestie) eene zeer moeielijke zaak; de Europeanen, daar gevestigd sedert de 176 eeuw, leven in een klimaat en in eene omgeving, die eene voortdurende vestiging, voortplanting en instandhouding van het ras zonder toevoer van buiten zeer in de hand werken; hun aantal breidt zich dan ook voortdurend uit. In andere landen, waar zich ditzelfde verschijnsel voordoet, zooals in Noord-Amerika, Canada, Australië en Nieuw-Zee- land is de oorspronkelijke Inlandsche bevolking verdwenen of ver oordeeld om te verdwijnen. In Zuid-Afrika is dat echter geenszins het geval, integendeel; niettegenstaande de ontzettende slachtingen onder de inboorlingen in hunne onderlinge oorlogen en in die tegen de Europeanen aangericht en de vele oorzaken, die tot een groot sterftecijfer medewerken, is het volk zoo buitengewoon vruchtbaar, dat het bevolkingscijfer in de laatste vijftig jaren geacht wordt ver driedubbeld te zijn. Bij de gestadige vermeerdering van het aantal Europeanen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 33