328 De ingangen zijn gemakkelijk te verkennen, terwijl zoowel van de Z. als van de N. komende schepen altijd goed doen, de Lombok-zijde te houden. De stroom is aan dien kant veel minder sterk dan in het mid den en in het O. van straat Alias; terwijl op 16 Januari 1845 onder den Lombok-wal een stroom werd waargenomen van omstreeks een mijl in het uur, ging aan de O.-zijde van de straat een stroom van 4 a 5 mijlen in 't zelfde tijdsverloop. Yerder is de O.-kust van Lombok laag en biedt zij, zelf bij on- gunstigen wind en stroom, enkele geschikte ankerplaaten, iets dat niet van de onherbergzame W.-kust van Soembawa kan gezegd worden. Gregory zegt, dat men bij den ingang van de straat (volgens de kaart van onze marine den N. ingang) dikwijls sterke stroomrafelingen en een wilde zee zal ontmoeten, welke in hoofdzaak veroorzaakt worden door het tegen elkaar inloopen van stroom en wind. Wallace zegt, dat deze rafelingen ook in straat Lombok met bij zondere hevigheid voorkomen. Gregory bevestigt dit, althans voor het gedeelte der zeeëngte gelegen tusschen Noesa Pendita en Baliuit de zooeveu genoemde kaart onzer marine is dit evenwel niet op te maken. Na aizoo een enkel woord aan de vaarwaters ten W. en ten O. van het eiland Lombok gewijd te hebben, volgt als van zelve de bespreking van de reeden en ankerplaatsen, die aan de kusten wor den aangetroffen. In de eerste plaats dan valt de aandacht op de reede van Ampe- nan, zoo gcheeten naar een handelsplaatsje, dat, aan de W.-kust van Lombok gelegen, voor dat eiland van veel belang is. Ampenan toch is de hoofdzetel van den Lombokschen handel en wordt daarom door vaartuigen van allerlei natiën bezocht. Ook wordt het aangedaan door schepen, die op reis van Australië naar Singa pore of China behoefte hebben aan aanvulling van hun voorraad I drinkwater en levensmiddelen, terwijl het uit een militair oogpunt I in de eerste plaats van beteekenis is, omdat het is gelegen in door Europeanen meest bezochte streek van Lombok en door een geheel bekenden weg met het ongeveer drie palen verwijderde Mataram, den zetel van het Lomboksche bestuur is verbonden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 341