332 Ampenan en ook de weg van eerstgeuoemde plaatsen naar Mataram minder bekend is, kunnen de meergenoemde, ten Z. van Ampenan liggende ankerplaatsen verder buiten beschouwing blijven. Nog meer Z.-waarts gaande, wordt in het Z. W. gedeelte van Lombok de reede van Laboean Tring gevonden, die algemeen als een zeer veilige ligplaats van schepen wordt geroemd. Aangezien echter de ingang nauw is en daarin een rif wordt aangetroffen, is, vooral in den \V .-moesson, heel wat zeemanschap noo- dig, om binnen den bedoelden inham te komen. Eenparig wordt Laboean Tring de vluchthaven voor de schepen op de reede van Ampenan ge noemd, zoodat dit plaatsje voor handelsvaartuigen van veel beteekenis is. Niet minder eenstemmig is echter de roep over de ongezondheid van laatstgenoemde reede en hare omgeving tengevolge waarvan de schepen daar alleen binnenloopen als wind en zee een langer verblijf in de Noordelijke baaien onmogelijk maken. Uit een militair oogpunt is Laboean Tring van ondergeschikt belang. Bij eventueele verwikkelingen met Lombok zou een expeditie daarheen alleen in den O.-moesson mogelijk zijn en in dat seizoen zullen onze oorlogs- en transportschepen hoogst vermoedelijk geen behoefte hebben aan een vluchthaven. Bovendien zou, ingeval van oorlog met bedoeld eiland, een ligplaats in de baai van Laboean Tring minder gewenscht zijn, omdat deze inham omringd is door zeer boschrijke en ongeveer 200—300 voet hooge heuvels, van welke een daar opgestelde en geheel aan het oog ont trokken vijandelijke macht het de bemanning onzer vaartuigen ui termate lastig zou kunnen maken. Volgens Zollinger is de afstand van Laboean Tring naar Ampenan 18 palen; de weg, die deze twee plaatsen zou verbinden, staat niet aangegeven op de kaart van de kapiteins S. en t. S., zoodat hij ver moedelijk van niet veel beteekenis zal zijn; bovendien wordt hjj door verscheidene riviertjes doorsneden. Dit, gevoegd bij de zeer ongezonde omstreken van Laboean Tring, is oorzaak, dat de baai van dien naam minder geschikt voor het de- barkement van troepen wordt geacht. Aan de Z.-kust van Lombok vindt men slechts ééne toegankelijke ankerplaats, d, i. de baai van Telok Blongas.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 345