Aangezien deze echter alleen in den W.-moesson veilig is, men er in den O.-moesson zelfs niet kan binnenloopen en de omtrek geheel on bebouwd is, kan deze ankerplaats verder buiten beschouwing blijven. Aan de O.-zijde van Lombok vindt men, van het Z. naar het N. de kust volgende, in de eerste plaats de baai van Pidjoe, zoo ge- heeten naar een daar aangetroffen plaatsje van dien naam. Bedoelde baai schijnt, volgens de in dat opzicht overeenstemmen de opgaven, een zelfs voor groote schepen voldoend diepe en in el- ken moesson veilige ligplaats aan te bieden; ja, zoo uitstekend te zijn, dat Zollinger zegt, dat zij voor de Oostkust is, wat Laboean Tring en Ampenan gezamenlijk voor de Westkust zijn, d. w. z. vei ligheid aan groote gemakken paart. Zou deze ankerplaats dan ook voor militaire doeleinden een nade re bespreking overwaardig zijn, de omstandigheid, dat zij, volgens Zollinger, 64 paal van Mataram is verwijderd, maakt haar voor het aan den wal zetten van troepen geheel ongeschikt. Wel is waar waarschuwt Zollinger tegen de weinige betrouwbaar heid dezer opgave, doch een blik op de kaart wijst voldoende uit, dat een troepenmacht van uit Pidjoe een zeer aanmerkelijken afstand zou hebben af te leggen en het geheele eiland Lombok van het Z. O. naar het W. zou moeten doortrekken om Mataram te bereiken. Op den toestand van den weg van Pidjoe naar laatstgenoemde plaats zal nader worden teruggekomen. Ten N. van de baai van Pidjoe wordt die van Laboean Hadji aan getroffen. Deze ankerplaats is, zooals trouwens gemakkelijk uit hare ligging kan worden opgemaakt, in den O.-moesson weinig bruikbaar. Gregory zegt, dat in den Z.O.-moesson het landen met sloepen aldaar, zoo al niet ondoenlijk, dan toch zeer moeielijk is; Smits noemt deze reede in den Oostmoesson niet zeer veilig, een meening, die Findlay onderschrijft. Weet men verder, dat, altijd volgens Zollinger, de afstand van La boean Hadji tot Mataram 62 palen bedraagt, dan is het onnoodig, verder over deze ankerplaats uit te weiden. De O.-kust in N. richting volgende, komt thans de baai van Lom bok, zoo genaamd naar de daar liggende desa Lombok en door Zollinger alleen in den slechten moesson, d. w. z. W.-moesson, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 346