23 derhalve de levensvoorwaarden voor de nog sterker toenemende in boorlingen hoe langer hoe moeielijker en steeds heeft men met dien toestand te kampen gehad; een van de voornaamste verschillen tus- schen de Engelsche en wat men wel eens noemt de Hollandsche po litiek aan de Kaap, ligt dan ook in de naturellenquaestie. De En gelsche politiek beoogt nl. volkomen gelijkstelling, terwijl die der Boeren de inboorlingen in het algemeen eene meer ondergeschikte stelling doet of wilde doen innemen, en het is niet het minst dit verschilpunt dat de Europeanen in Zuid-Afrika in twee scherp afge scheiden partijen verdeelt. In den loop van het jaar 1877 was voor de vijfde maal op ver schillende punten een hardnekkige strijd met onderscheidene Inland sche stammen uitgebarsten, waarvoor alle krachten moesten worden ingespannen en die wel in het midden van 1878 beëindigd was, maar toch door de verschillende verschijnselen, welke daarmede in alle deelen der Kaapkolonie en van Natal gepaard waren gegaan, had doen zien dat destijds in geheel Zuid-Afrika bij de inboorlingen een geest van verzet en haat tegen de Europeesche bevolking bestond, waarvan bij eene eventueele uitbarsting de ergste gevolgen te ver wachten waren. Vooral voor een kolonie als Natal (1), die eene blanke bevolking had van 20.000 zielen tegenover meer dan 300.000 inboorlingen en den machtigsten Inlandschen staat met een eerzuchtig vorst en een sterk leger in de onmiddellijke nabijheid, was zulk een toestand alles behalve geruststellend. Bij dat alles kwam nu nog dat als een gevolg van een sedert lang hangend geschil over de grenzen tusschen de Transvaal en Zululand sedert 1876 een Inlandsche stam in de Transvaal in opstand was, een opstand die volgens de traditioneele Engelsche politiek als recht vaardig moest beschouwd worden, omdat zij tegen de Transvalere gericht was, doch die men na de annexatie onmiddellijk als on gegrond beschouwde en trachtte te dempen, waarin men echter (1) Natal behoorde destijds en behoort ook nu nog evenals de Kaapkolonie tot de onderhooriglieden met representatieve instellingen, welker gouvernement is geconsti tueerd door de Britsche Kroon; aan het hoofd staat een luitenant-gouverneur. Aan het hoofd van de Kaapkolonie staat een gouverneur, die tevens Regeerings- commissaris (High-commissioner) is voor geheel Zuid-Afrika; wanneer hij zich in Natal bevindt, staat de luitenant-gouverneur van dat gewest rechtstreeks onder hem.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 34