342 koelen dronk water laven, dan behoeft men het stopje slechts uit te trek ken en het water spuit in een dunnen straal naar buiten. Ook zag ik vele gemetselde putten". Zollinger zegt, dat geen enkele dor rivieren bevaarbaar is, zelfs voor schuitjes. Eenige reizigers vermelden daarentegen dat enkele riviertjes aan de W.- en O.-kust met prauwen kunnen worden binnengeloopen. Allen bevestigen evenwel de aanwezigheid, vóór de stroompjes, van lastige banken met gevaarlijke branding en komen daarin overeen, dat alleen getracht wordt ze binnen te loopen, om drinkwater in te nemen. Als verbindingswegen met het binnenland zijn zij echter klaarblij kelijk geheel ongeschikt. Yolgens Zollinger worden op de W.-kust, van het ÏT. naar het het Z. gaande, de volgende riviertjes gevonden S. Meninting, S. Djankok, S. Antjar, S. Barnjok, S. Babak en S. Bakong. Al deze watertjes staan op de kaart van de kapiteins S. en t. S. vermeld, behalve de S. Antjar en de S. Barnjok, terwijl ook twee kleine riviertjes, die zich, volgens Zollinger, in de baai van La.boean Tring ontlasten, op bedoelde kaart te vergeefs gezocht, worden. Omtrent do S. Meninting heb ik weinig bijzonderheden of nadere beschrijvingen kunnen vinden; zij doorsnijdt den weg, die van Am- penan in N. richting langs do kust loopt en zal, te oordeelen naar de kaart, ongeveer 4 palen ton N. van die plaats in zee uitmonden. De luitenant ter zee Bollaan, die, in gezelschap van den gecom mitteerde voor de zaken van Bali en Lombok, in Augustus 1881 ook laatstgenoemd eiland bezocht, vermeldt, dat hij op een tochtje naar Goenoeng Sahari, een vorstelijk lustverblijf, op 34 paal van Mataram gelegen, de S. Meninting passeerde. Hij zegt van die rivier, dat zij breed en ondiep is. De S. Djankok is van meer belang; dit riviertje doorstroomt, vol gens Zollinger, Ampenan en stort zich, op de kaart afgaande, onmid dellijk ten Z. van die plaats in zee. Voor zooverre ik in verschillende bronnen heb kunnen nagaan, loopt deze beek bijna 1100 M. ten Z. van den vlaggestok van Ampenan, met een slechts 12 M. breed en ruim 1 M. diep sprietje in zee uit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 355