- 34S> - Ter plaatse, waar zij den grooteu weg van Ampenan naar Mataram snijdt, d. i, langs den weg gemeten ongeveer 600 M. van den vlag- gestok, is de S. Djankok 37.5 M. breed. De overtocht kan na veel regen met een prauwtje, doch in gewone omstandigheden te paard geschieden. Zooals ik hierboven reeds aanteekende, wordt de 3. Amjar niet op de kaart van de kapiteins S. en t. S. aangetroffen, wel staat daarop een onbeteekenend stroompje zonder naam aangegeven, dat op 2500 M. ten Z. van den vlaggestok van Ampenan zich in zee verliest. Volgens de kaart der marine zou dit stroompje de S. Antjarzijn, terwijl Zollinger zegt, dat deze beek door de plaats Karang Assem stroomt. Uit verschillende gegevens meen ik te moeten opmaken, dat een watertje, dat den weg van Ampenan naar Mataram, 750 M. na het passeeren van de S. Djankok, doorsnijdt, de S. Antjar is. Is deze meening juist, dan is dit stroompje bij een tocht in O. richting naar het binnenland volstrekt geen beletsel, het moet toch geen noemenswaardige diepte of breedte hebben. De luitenant Bollaan, van wien hierboven reeds sprake is geweest, zegt, dat hij op een wandeling van Mataram naar het 21 2 paal verwijderde lustverblijf van den vorst „Tjakra Negara" de S. Antjar is gepasseerd en dat over dit riviertje een goede brug lag. De S. Barnjok komt niet op de kaarten voor, of het moest het zeer kleine stroompje zijn, dat, zonder vermelding van naam, op de marinekaart ten Z. van de S. Antjar staat aangeteekend. Ook omtrent de S. Babak en de S. Bakong staan mij geen gegevens ten dienste; volgens de kaart van de kapiteins S. en t. S. snijden beide deze watertjes, als zij zich te nauwernood gevormd hebben, den grooten weg tusschen Karang Assem en Koepang. Is de loop goed geteekend, dan zijn zij dus een paar der vele stroompjes, die den genoemden weg onophoudelijk afbreken, doch die blijkbaar Wallace op zijn reis van Ampenan naar Koepang niet bijzonder hebben opgehouden. Zollinger noemt de S. Babak de grootste der op de W,-kust uitwaterende rivieren. Aan de O.-zijde van het eiland monden, de kust van het N. naar het Z. volgende, de volgende livieren uit;

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 356