376 Rusland. Het overvoeren van geschut over rivieren met behulp van geïmproviseerde ponten. Bij de le divisie Donsche kozakken zijn onlangs proeven ge nomen, om stukken geschut met hunne voorwagens op ponten over te voeren, welke uitsluitend waren samengesteld uit voorwerpen, tot de uitrusting der troepen behoorende. De pont, met eene draagkracht van 720 KG., was samengesteld uit 16 lansen en een dubbel dek van waterdicht linnenzij had den vorm van eene afgeknotte pyramide. De proef werd genomen op de Bistriza, eene rivier ten N.O. van Lublin; de rivier was bij de overvaart 30 M. breed en 2.10 tot 4.20 M. diep, had een drassigen bodem en niet hooge, maar steile oevers. Het kanon werd van de affuit gelicht en deze, evenals de voorwagen, van hare raderen ontdaan. Op den bodem en aan de zij wanden der pont was hooi gelegd, eensdeels om beschadiging van het waterdichte linnen te voorkomen, anderdeels om het oppervlak te vergrooten. Met de eerste pont werden twee raderen en twee kozakken overgevoerd do laatsten moesten de volgende ponten in ontvangst nemen en afladen. Ter bespoediging der overvaart was een touw over de rivier gespan nen; dit was echter niet strict noodig, daar de pont ook bestuurd kon worden met behulp van spaden, die als roeispanen werden gebruikt. Met de tweede pont werd de affuit, met de derde het kanon en met de vierde de voorwagen overgebracht. Het bleek noodig te zijn dat de geïmproviseerde ponten met hooi wer den opgevuld, om het oppervlak en daarmede de draagkracht der pont te vergrooten. In 40 min. was het stuk met voorwagen uit elkaar genomen, overge voerd en aan den anderen oever weer ineengezet. Het maken der pont vorderde nauwelijks 25 min. De divisiecommandant bepaalde, naar aanleiding van de met deze proef verkregen resultaten, dat ieder sotnie van eene hoeveelheid water dicht linnen moest zijn voorzien. Neue Mil. Blatter, Nov. 1890.) De strijdkrachten van de triple-alliantie en hare tegenstanders. üuitschland kan een leger van 2.800.000 a 2.900.000 man op de boen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 389